Nadpłata podatku? Taka wiadomość to oszustwo

Wiadomość SMS. Telefon to często narzędzie pracy oszustów
Wiadomość SMS. Telefon to często narzędzie pracy oszustów
Źródło zdjęć: © Unsplash

31.03.2022 07:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Biuro Informacji Kredytowej ostrzega przed podejrzanymi wiadomościami informującymi o nadpłacie lub niedopłacie podatku. Może być to próba wyłudzenia danych, co z kolei przekłada się na ryzyko utraty oszczędności.

Biuro Informacji Kredytowej ostrzega przed potencjalną aktywnością oszustów. W związku z tym, że niebawem kończy się czas na złożenie zeznania podatkowego za rok 2021 (czas na to mamy do 2 maja 2022 roku), wielu Polaków w najbliższych tygodniach będzie starać się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. To dobra okazja dla oszustów.

Zgodnie z informacją udostępnioną przez BIK, około miliona Polaków czeka z rozliczeniem podatkowym do ostatniej chwili, co przekłada się na działanie w pośpiechu. W takiej sytuacji łatwo popełnić błąd, który może sporo kosztować. I nie chodzi tu o pomyłkę w rozliczeniu.

Przestępcy mogą próbować podszywać się pod instytucje publiczne, sugerując przy tym konieczność dopłaty do podatku lub odebrania nadpłaty. BIK ostrzega przed wiadomościami zawierającymi tego typu informacje. To szczególnie ważne, bo przestępcy zdają się być coraz bardziej kreatywni.

- Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości sms do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem Urzędu Skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon "żywa" osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty - na odpowiednie konto. Wszystko po to, aby - tak, jak w poprzednich scenariuszach - uzyskać dostęp do rachunku bankowego - mówi Maciej Wójcik, Starszy Specjalista w Zespole Cyberbezpieczeństwa, Biura Informacji Kredytowej.

Warto pamiętać, że Urząd Skarbowy nie kontaktuje się przez wiadomości SMS, maile czy telefony, w celu pozyskania wrażliwych danych. Informacje przez urzędy są przekazywane listowo lub przez ePUAP. Podanie danych logowania do konta bankowego jest w zasadzie równoznaczne z utratą zgromadzonych na nim środków. Z tego względu wszelkie wiadomości na temat rzekomych problemów z rozliczeniem podatku dochodowego najlepiej zignorować.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)