Wywiad z Holgerem Suhlem z firmy Corel

Strona główna Aktualności

O autorze

Zapraszamy do lektury wywiadu jakiego, specjalnie dla czytelników vortalu dobreprogramy, udzielił Holger Suhl - dyrektor sprzedaży na Europę Środkową, Wschodnią i Bliski Wschód w europejskim oddziale firmy Corel. Wśród wielu ciekawostek możemy dowiedzieć się m.in. genezy powstania firmy, skąd się wzięła nazwa Corel, a także jaka będzie polityka firmy w stosunku do produktów z linii Paint Shop przejętych od Jasc.

Redakcja: Jaka była geneza powstania firmy Corel? Czym firma na samym początku się zajmowała?

Holger Suhl: Corel powstał w ramach planu stworzenia narzędzia do projektowania innowacyjnych grafik komputerowych, które byłoby łatwe w użytkowaniu, dostępne cenowo i uniwersalne dla wielu rynków na świecie. Nasze oddanie tworzeniu grafiki dostępnej "dla ludzi" to coś wyjątkowego pośród przemysłu IT. Corel został stworzony w roku 1985 wydając CorelDRAW. W trakcie kilku lat CorelDRAW stał się bardzo popularny, ustanawiając swoisty standard dla oprogramowania graficznego na całym świecie. Corel jest w dalszym ciągu oddany oryginalnej misji i wizji CorelDRAW - tworzenie grafiki w wystarczająco łatwy sposób przez każdą grupę użytkowników programu. Dlatego CorelDRAW pozostaje liderem w innowacyjności i standardem dla Windows zarówno wśród profesjonalnych grafików, jak i firm o podobnym profilu działalności.

R: Skąd wzięła się nazwa firmy i co ona tak naprawdę oznacza?

H.S. Nazwa Corel pochodzi od "Cowpland's Research Laboratories", a ta z kolei wiąże się z założycielem firmy - Michaelem J. Cowplandem.

R: Ilu obecnie pracowników zatrudnia Corel?

H.S. Firma ma ponad 600 pracowników na całym świecie.

R: A ilu szacunkowo z nich to programiści?

H.S. Niestety polityka korporacji nie pozwala mi na ujawnianie wielkości poszczególnych zespołów.

R: Z ciekawości, czy są wśród nich osoby, które tworzyły pierwsze edycje CorelDRAW?

H.S. Wielu pracowników, którzy pracowali nad pierwszą wersją CorelDRAW, odegrało znaczącą rolę w tworzeniu sektora high tech w Kanadzie. Po opuszczeniu firmy Corel wielu z tych ludzi stworzyło firmy, które pomogły stworzyć reputację Kanady jako światowego lidera w branży IT.
Oprócz tego Corel ma oczywiście pracowników, którzy wiernie pracują nad CorelDRAW od samego początku. Te osoby w dalszym ciągu pracują nad innowacyjnością, która pozwala programowi CorelDRAW wyróżniać sie spośród konkurencji.

R: Na jaką liczbę szacują Państwo obecnie liczbę użytkowników pakietu CorelDRAW Graphics Suite na świecie?

H.S. Na skalę światową mamy ponad 10 milionów użytkowników CorelDRAW.

R: W Polsce ten pakiet jest równie popularny - szczególnie wśród firm reklamowych i poligraficznych. W naszym kraju jest jednak wysoki poziom piractwa. Czy to właśnie z tego względu powstały tańsze wersje Special Edition wersji 9, a teraz 11?

H.S. Polityka wprowadzania starszych wersji jako Special Edition bardzo dobrze sprawdziła się na rynku polskim. Pragnę podkreślić, ze jest to oferta cenowa przeznaczona specjalnie dla rynku polskiego i nie jest dostępna na rynkach Europy Zachodniej. Chcemy w ten sposób dać użytkownikom, poszukującym dobrego oprogramowania w atrakcyjnej cenie, możliwość zakupu legalnych programów. Wersja CorelDRAW Graphics Suite 11 PL Special Edition została też wprowadzona jako opcja dla klientów korzystających ze starszych komputerów czy systemów operacyjnych takich jak Windows 98. Najnowszy pakiet CorelDRAW Graphics Suite 12 PL pracuje bowiem wyłącznie na Windows 2000 oraz Windows XP.

R: Czy nie obawiacie się zatem, że wersje Special Edition będą swoistą "wewnętrzną konkurencją" dla CorelDRAW Graphics Suite 12?

H.S. CorelDRAW Graphics Suite 12 jest przeznaczony dla klientów, poszukujących najnowszych rozwiązań i pod względem funkcjonalnym różni się od wersji CorelDRAW Graphics Suite 11 Special Edition. Oprócz wspomnianych różnic w systemach operacyjnych warto podkreślić, że pakiet Special Edition różni się też pod względem zawartości i nie zawiera drukowanej dokumentacji. Z tego względu CorelDRAW Graphics Suite 11 Special Edition powinien być postrzegany jako uzupełnienie naszej oferty i nie stanowi, moim zdaniem, konkurencji dla CorelDRAW Graphics Suite 12 .

R: Do kogo w szczególności kierowany jest pakiet CorelDRAW Graphics Suite 12?

H.S. CorelDRAW Graphics Suite 12 to bez wątpienia idealne rozwiązanie dla profesjonalnych grafików, zwiększających efektywność ich pracy - dzięki pakietowi mogą oni wykonywać wiele zadań projektowych w dwa razy krótszym czasie. To również idealny pakiet dla mniejszych firm, dostarczający wszelkie narzędzia potrzebne do tworzenia materiałów marketingowych wewnątrz firmy i oszczędzający koszty, które musiałyby zostać wydane na outsourcing projektów.

R: Jakie są najważniejsze różnice w nowej wersji, które powinny przekonać użytkowników do tej wersji?

H.S. Jak już wspomniałem, CorelDRAW Graphics Suite 12 ma nowe inteligentne narzędzia pozwalające na skrócenie procesu projektowego oraz inne oszczędzające czas rozszerzenia, które pomagają projektantom zmieścić się w narzuconych im terminach. W ostatniej wersji pakietu ulepszono też kompatybilność plików w celu uproszczenia przepływu zadań w procesie projektowania. Moim zdaniem, CorelDRAW Graphics Suite 12 to naprawdę wszechstronny pakiet, stanowiący wielką wartość.

R: Na ile te nowe funkcje powinny przyspieszyć pracę?

H.S. Używając nowych funkcji CorelDRAW Graphics Suite 12 klienci zauważą, że wykonują wiele projektów w dwa razy krótszym czasie! To warty uwagi zysk produktywności.

R: Czyli oznacza to, że da to firmie, w której pracownicy używają wersji 12 wymierne oszczędności?

H.S. Bezwzględnie tak - w końcu czas to pieniądz! Jestem przekonany, że używając CorelDRAW Graphics Suite 12, nasi klienci będą bardziej efektywni, co pozwoli im skończyć więcej projektów w krótszym czasie - to zdecydowana oszczędność pieniędzy.

R: Czy kolejna wersja CorelDRAW Graphics Suite będzie oznaczona cyfrą 13, czy też aby nie sprowadzać "nieszczęścia" zastosowane zostanie inne oznaczenie?

H.S. (śmiech) Tak, tak, myślimy nad nazwą nowej wersji pakietu... Na razie nie zdradzamy większej ilości szczegółów, ale jak tylko będziemy mieli jakieś oficjalne wiadomości na ten temat, powiadomimy o tym natychmiast Was i czytelników vortalu.

R: Kiedy możemy się jej spodziewać?

H.S. Podobnie, nie możemy podać jeszcze daty wydania, ale zdecydowanie będziemy w kontakcie więc chętnie podzielimy się i tą wiadomością!

R: Czy mogą Państwo zdradzić już jakie nowinki przewidziane są w nowej wersji?

H.S. Z nową wersją CorelDRAW Graphics Suite będziemy w dalszym ciągu koncentrowali się na wartości, kompatybilności i mocy. Oczywiście, nasz główny cel to zwiększanie efektywności pracy klientów i w nowej wersji CorelDRAW zaoferujemy ten sam styl bogatego, pełnego w funkcje pakietu graficznego, z którego jesteśmy znani.

R: Na całym świecie rośnie popularność systemu Linux. Czy planowane jest wypuszczenie nowych wersji na tą platformę? Corel przecież przez jakiś czas tworzył własną dystrybucję Linuxa - Corel Linux.

H.S. Corel przygląda się rynkowi linuxowemu ze znacznym zainteresowaniem. W przeszłości oferowaliśmy wersje WordPerfecta oraz CorelDRAW na platformę Linux, a w zeszłym roku Corel udostępnił do publicznych testów natywną edycję WordPerfecta dla Linuxa. Analiza oczekiwań klientów w stosunku do tej wersji, jak również innych trendów na rynku linuxowym, pozwala nam tak pokierować pracami programistycznymi nad naszymi produktami - w szczególności nad pakietem WordPerfect Office - by zaoferować je na rynku, gdy tylko pojawią się sprzyjające ku temu warunki. Myślę, że w tej chwili Linux dla platform desktopowych ciągle jeszcze rozwija się i mimo że zainteresowanie zastosowaniem Linuxa w roli stacji robocznych jest duże, faktyczna adopcja lub migracja tych rozwiązań przez użytkowników produktów Corela jest ograniczona. Biorąc to wszystko pod uwagę, Corel stale poświęca środki i zasoby na analizę tej części rynku i będziemy gotowi odegrać wiodącą rolę, kiedy tylko rynek ten ukształtuje się. Tak jak wspomnieliście, częścią naszego zainteresowania Linuxem jest wydany w 1999 roku innowacyjny i łatwy w obsłudze system dla stacji robocznych Corel Linux OS. Licencja na dalszy jego rozwój przeszła na Xandros Linux w roku 2001 i rozwinęła się z tego jedna z najatrakcyjniejszych dystrybucji Linuxa.

R: A jak wygląda konkurencja ze strony Open Source? W oprogramowaniu do grafiki rastrowej jest przecież dość popularny Gimp, a do grafiki rastrowej mniej popularne Inkscape i Sodipodi. Jak Corel postrzega to zagadnienie?

H.S. Moim zdaniem, Open Source wniosło niebywały wkład w tworzenie alternatyw dla Microsoftu i jako takie bardzo korzystnie wpłynęło na rozwój Corela. Z 20 milionami użytkowników na całym świecie, WordPerfect Office jest wiodącą alternatywą dla Microsoft Office, która rośnie w tempie miliona nowych użytkowników kwartalnie. To właśnie rosnąca akceptacja dla alternatyw ma niewątpliwy wpływ na sukces WordPerfecta, podobnie jak silne relacje Corela z dostawcami OEM oraz nowe, konkurencyjnie oferty produktowe. Uważam, że rosnące zainteresowanie na rynkach światowych alternatywami wobec Microsoftu jest największym dotychczasowym osiągnięciem Open Source. Na rynku aplikacji biurowych Open Source szczególnie mocno pobudził trendy alternatywne, jednak nie stanowi on istotnej konkurencji dla WordPerfecta, jako że Open Source rozpatrywane jest w tym zakresie głównie przez klientów korporacyjnych, a nie małe i średnie przedsiębiorstwa, konsumentów indywidualnych czy środowiska prawnicze, gdzie notujemy największy wzrost zainteresowania WordPerfectem. Natomiast na rynku oprogramowania graficznego dotychczas nie dostrzegliśmy istotnego wpływu produktów Open Source.

R: A może idąc za głosami użytkowników warto rozważyć nieodpłatne udostępnianie starszych wersji produktów Corela? Popularyzowałoby to markę, przywiązywało użytkowników, zmniejszało zagrożenie ze strony Open Source, a w reszcie zmniejszałoby piractwo?

H.S. Hmm... to intrygujący trend, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, jak istotne jest adresowanie kwestii piractwa, jednak oferowanie starszych produktów na takich zasadach może stanowić poważne wyzwanie ze względu na ograniczone możliwości Windows XP w zakresie wspierania starszych technologii. Reputacja Corela wypływa z naszych możliwości oferowania klientom ponadprzeciętnych doświadczeń w użytkowaniu intuicyjnego oprogramowania wysokiej jakości, którym uzyskać można profesjonalnie wyglądające wyniki pracy za każdym razem. Brak wsparcia przez Windows XP dla starszych wersji naszych produktów może poważnie wpłynąć na pozytywne aspekty tych doświadczeń i zaszkodzić renomie Corela. W zamian za to, bardzo mocno promujemy ofertę ewaluacyjnych, w pełni funkcjonalnych wersji naszego oprogramowania. Wersje ewaluacyjne Corela przez pierwszych 30 dni nie są niczym ograniczone i stanowi to bardzo atrakcyjną możliwość oceny naszego oprogramowania przed jego nabyciem - i to po cenach znacznie niższych niż w przypadku produktów konkurencyjnych.

R: Przejdźmy może teraz do innych produktów. W tym roku Corel przejął firmę Jasc, która znana jest z popularnego programu Paint Shop Pro. Przez wielu użytkowników jest on postrzegany jako główny konkurent Adobe Photoshop, nawet bardziej niż Photo-Paint zawarty w pakiecie CorelDRAW Graphics Suite. Jak Corel postrzega to zagadnienie?

H.S. W październiku 2004 Corel przejął Jasc Software Inc. razem ze zdobywającą wiele nagród rodziną produktów Paint Shop służących do obrazów i fotografii cyfrowej. Dodanie rodziny produktów Paint Shop dopełnia linię produktów graficznych Corela, dostarczając klientom programy do obrazów i fotografii cyfrowej łatwe w obsłudze, bogate w funkcje i dającej najlepszy stosunek wartości do ceny na rynku. Rozpowszechniane jako samodzielne aplikacje, Paint Shop Pro i Paint Shop Photo Album oferują wszystko, czego potrzeba do przeglądania, organizowania, edycji, polepszania, zabezpieczania i współdzielenia ulubionych fotografii. Corel w dalszym ciągu oferuje PHOTO PAINT jako część CorelDRAW Graphics Suite dla klientów, którzy chcą edytować fotografie i włączać je do profesjonalnych projektów.

R: Czy wszystkie produkty Jasc będą rozwijane, a jeżeli nie wszystkie to jakie?

H.S. Corel będzie kontynuował inwestycje w rozwój linii Paint Shop. Rozmawiamy z klientami, by jak najlepiej zrozumieć ich potrzeby i to, co jest dla nich najważniejsze w pracy z tym oprogramowaniem. W tej chwili pracujemy nad zastosowaniem wszystkich istotnych uwag do przyszłych wersji tej linii produktowej.

R: Czy Corel będzie utrzymywał politykę polonizowania przynajmniej sztandarowego Paint Shop Pro?

H.S. Plany związane z lokalizacją produktów Corela na rynki międzynarodowe są nieustannie analizowane. Więcej na ten temat będziemy mogli zdradzić nieco bliżej daty premiery nowych wersji produtków z linii Paint Shop.

R: Czy nowe wersje produktów marki Jasc będą w przyszłości oznaczane marką Corel - tak jak się stało z Corel DESIGNER przejętym od firmy Micrografx czy Corel PAINTER przejętym od Metacreation, czy też Corel zamierza zrobić z Jasc tańszą markę dla mniej wymagających użytkowników?

H.S. Tak, przyszłe wersje produktów z linii Paint Shop będą wydawane pod marką Corela.

R: Przejdźmy może do nowych produktów, których w ostatnim półroczu pojawiło się kilka. Obok nowej wersji CorelDRAW Graphics Suite 12 pojawił się też Painter IX narzędzie, które obok PaintShop Pro wprowadza sporą dezorientację wśród użytkowników programów do grafiki rastrowej. Proszę wyjaśnić do kogo jest on kierowany i co go odróżnia od innych programów z portfolio Corela?

H.S. Corel Painter to najlepsze na świecie narzędzie do tworzenia naturalnych grafik i ilustracji używane przez profesjonalnych artystów, projektantów i fotografów. Przykładowo, narzędziom Natural Media z Corel Paintera nie dorównują żadne inne dostępne na rynku aplikacje. Narzędzia do rysowania w Paint Shop Pro są idealne dla klientów, którzy chcą eksperymentować z cyfrową grafiką i przekonać się, jak wielkie możliwości kreatywne ofertuje to medium. Corel Painter to z kolei narzędzie idealne dla profesjonalistów, którzy potrafią w pełni te możliwości wykorzystać. Paint Shop Pro jest przystępną cenowo, pełną możliwości w zakresie obróbki cyfrowej grafiki aplikacją zarówno dla zwykłych użytkowników jak i profesjonalistów, która pozwoli tworzyć niezwykłe zdjęcia. Paint Shop Pro daje cyfrowym fotografom profesjonalne narzędzia do kalibracji w wyjątkowo intuicyjnym interfejsie, który kosztuje ułamek tego, ile inne profesjonalne pakiety do obróbki grafiki.

R: Niespełna miesiąc temu mieliśmy także premierę nowej wersji Corel DESIGNER Technical Suite 12. Proszę krótko opisać do kogo kierowane jest to narzędzie.

H.S. Corel DESIGNER Technical Suite 12 zaprojektowany został przede wszystkim z myślą o efektywnym tworzeniu ilustracji technicznych, dokumentacji technicznej, podręczników użytkownika czy przewodników użytkowych. Wszystko to w niezwykle szybki i precyzyjny jednocześnie sposób.

R: Jak można odnieść funkcjonalność tego produktu pomiędzy CorelDRAW Graphics Suite, a np. AutoCAD firmy Autodesk?

H.S. Corel DESIGNER Technical Suite 12 to najpełniejszy i najbardziej dostępny cenowo pakiet do tworzenia grafiki technicznej - technicznych dokumentacji i ilustracji. Będąc w pełni kompatybilny z AutoCAD-em, stanowi dla technicznych grafików silne i proste w użytkowaniu narzędzie stworzone specjalnie dla ich potrzeb, pozwalając im projektowac szybciej niż kiedykolwiek dotąd. Podczas gdy AutoCAD i inne aplikacje do komputerowo wspomaganego projektowania są stworzone specjalnie aby odpowiadać potrzebą inżynierów CAD, Corel DESIGNER Technical Suite 12 oferuje unikalne zalety dla tworzących techniczne dokumentacje i ilustracje, którzy za punkt startu obrali AutoCAD. Corel DESIGNER Technical Suite 12 jest również wyjątkowym pakietem od aplikacji zawierających specjalnych narzędzi do grafiki technicznej jak rysunki techniczne i napisy reklamowe. Corel DESIGNER Technical Suite 12 jest unikalny na tle innych aplikacji typu Call Outs czy Projected Drawing, które nie posiadają specyficznych, technicznych narzędzi graficznych. Według mnie, żaden inny pakiet nie oferuje takich korzyści, tak zaawansowanych i łatwych w użyciu aplikacji przy jednoczesnej tak atrakcyjnej dostępności cenowej.

R: Przejdźmy do kolejnego produktu. Czy pakiet biurowy WordPerfect Office Suite - czy będzie polonizowany? Pakiet ten jest bądź co bądź popularny na świecie, a w Polsce prawie nieznany. A może powstaną wersje Special Edition, tak jak to ma to miejsce w przypadku CorelDRAW Graphics Suite 12?

H.S. Niestety, obecnie nie ma planów lokalizacji WordPerfect Office Suite na język polski. Plany lokalizacji produktów zależą w dużej mierze od potrzeb rynku i oczekiwań klientów. Jeśli nasze plany dotyczące WordPerfect Office na rynek polski ulegną zmianie, na pewno będziemy o tym informować.

R: Jaka jest w ogóle polityka Corela jeżeli chodzi o polski rynek? Czy polskie przedstawicielstwo będzie bardziej widoczne?

H.S. Mamy nadzieje, ze Corel bedzie bardziej widoczny na polskim rynku poprzez różnorodne działania. Przede wszystkim, od kilku lat mamy pomoc techniczną. I jest to naszym zdaniem najważniejszy kontakt dla klientów. Kolejnym elementem działań wspierających naszą obecność w Polsce jest podpisanie umowy z BSA. Chcemy też być bardziej widoczni poprzez działania marketingowe oraz obecność w prasie (PR).

R: Ile jest polskich partnerów handlowych Corela i gdzie można znaleźć ich adresy?

H.S. Nasze produkty sprzedaje kilkuset partnerów w Polsce. Na stronie www.corel.com/ewoluuj znajduje się lista wybranych firm.

R: W jaki sposób odbywa się obecnie wsparcie techniczne dla polskich użytkowników?

H.S. Nasi klienci mogą skorzystać z pomocy technicznej w języku polskim, kontaktując się telefonicznie lub przez e-mail. Z pomocy technicznej mogą skorzystać klienci zarejestrowanych programów (wymagane jest podanie numeru seryjnego produktu) z wyjątkiem wersji OEM. Klienci, którzy kupili nasze oprogramowanie wraz ze sprzętem (OEM) nie mogą skorzystać ze wsparcia technicznego w Polsce.

R: Jakie najczęściej problemy się pojawiają?

H.S. Otrzymujemy bardzo różnorodne pytania. Dotyczą one zarówno poszczególnych ofert, w szczególności oferty edukacyjnej, jak tez problemów związanych z użytkowaniem programów.

R: A jak wygląda proces polonizacji produktów i gdzie on się odbywa?

H.S. Lokalizacja produktów jest wykonywana przez firmy zewnętrzne. W procesie lokalizacji zawsze biorą udział beta testerzy z krajów, dla których lokalizacja jest dokonywana.

R: Czy Corel zamierza udostępniać do pobrania wersje testowe swoich produktów w języku polskim? A może będzie je można zamówić na CD, tak jak w przypadku. Microsoftu?

H.S. Wersje testowe są dostępne do ściągnięcia na stronie www.corel.com , są też publikowane przez pisma komputerowe. Na razie są dostępne wyłącznie wersje angielskie.

R: Inicjatywa "Tydzień z Corelem" jest pierwszą i bezprecedensową próbą bezpośredniego kontaktu z polskimi użytkownikami. Jaki główny cel przy organizowaniu tej akcji przyświecał firmie Corel?

H.S. Głównym celem tej inicjatywy jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z użytkownikami naszych programów. Chcemy nie tylko informować o naszych produktach, ale tez usłyszeć opinie klientów. Sądząc po ilości pytań, jakie otrzymaliśmy, taka akcja jest potrzebna.

R: Czy przedsięwzięcie będzie kontynuowane?

H.S. To bardzo podchwytliwe pytanie... (śmiech)

R: Jakie wnioski już można wyciągnąć na podstawie pytań do pracowników Corela składanych przez czytelników naszego vortalu?

H.S. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ilością pytań, jakie otrzymaliśmy. Cieszymy się, że akcja spotyka się z tak pozytywnym odzewem. Część pytań dotyczyła kwestii technicznych i te były przekierowywane do pomocy technicznej. Pytania były bardzo różne - od ogólnych pytań o strategie firmy do szczegółowych pytań o wybrane produkty.

R: Bardzo dziękujemy za wszystkie odpowiedzi.

© dobreprogramy
s