XnView XnView 2.49.5

Strona główna Windows Grafika Przeglądarki graficzne
Pobi​erz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

XnView to ciesząca się dużą popularnością, bezpłatna do zastosowań domowych przeglądarka graficzna, stanowiąca doskonałą alternatywę dla takich aplikacji jak ACDSee i IrfanView.

Program wyposażony został w konfigurowalny menedżer plików, pozwalający łatwo dostosowywać sposób wyświetlania przeglądanych plików graficznych. Użytkownik może zdecydować jakie informacje wyświetlane będą wraz z obrazem, a także jego rozmiarze. Przeglądarka oferuje podgląd ponad 500 najpopularniejszych formatów graficznych, pozwalając także na ich konwersję do jednego z 70 formatów z zastosowaniem różnorodnych filtrów (rozmycie, średnia, uwypuklenie...) i efektów (soczewka, fale...). Wśród możliwości programu znajdziemy operacje autoprzycinania, bezstratnego odwracania obrazów w formacie JPEG, nakładania tekstu i znaku wodnego, zmiana rozmiaru obrazu i obszaru roboczego, wyostrzanie oraz wiele, wiele więcej. Co istotne, aplikacja pozwala na automatyczną edycję i konwersję wielu plików z kolejki.

Dodatkowo XnView dysponuje przydatnymi narzędziami, pozwalającymi usprawnić wydruk i skanowanie obrazów. Kolejne funkcje programu to tworzenie zrzutów ekranowych, wyświetlanie wybranych grafik jako pokaz slajdów, generowanie galerii internetowych oraz arkuszy miniatur.

Uwaga!

Na stronie producenta dostępne są także pozbawione dodatków wersje - Standard i Minimal.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

połączenie przeglądarki z edytorem i konwerterem, bogactwo narzędzi edycyjnych, wtyczki, odtwarzanie plików audio i video, bezpłatny, język polski
nie znalazłem (może poza tym, że brak pomocy w języku polskim)
ocena użytkownika
26.05.2019 21:35 • Recenzja do wersji 2.48

Przeglądarkę graficzną XnView zainstalowałem dla porównania jej z przeglądarką systemową Windows (w moim przypadku Windows 7 Professional 64-bit SP 1), a przede wszystkim ze znaną mi już przeglądarką graficzną FastStone Image Viewer.

Już po pierwszych minutach użytkowania i po zapoznaniu się z podstawowymi funkcjami widać, że XnView oferuje w dziedzinie edycji obrazu znacznie więcej, niż przeglądarka systemowa Windowsa oraz narzędzia systemowe Paint oraz Microsoft Office Picture Manager razem wzięte (takie jak m. in. zaznaczanie, kopiowanie zmiana rozmiarów, narzędzia do malowania, edycja kolorów, zmiana kontrastu, jaskrawości, usuwanie efektu czerwonych oczu).

XnView ma intuicyjny i czytelny interfejs: u góry znajduje się pasek menu, podzielony na sekcje: Plik, Edycja, Widok, Obraz, Filtr, Narzędzia i Okno. Pod paskiem menu mamy pasek narzędzi, a w nim m. in.: skanowanie, dostosowanie jasności/kontrastu/korekcji gamma i balans kolorów, konwertowanie, przechwytywanie pulpitu (których nie mają narzędzia systemowe Windowsa 7) i opcje. Pasek narzędzi oferuje ponadto kilka skórek do wyboru. W zakładce Miniatury można wybrać rozmaite formy ich wyświetlania (w tym wyświetlanie w wysokiej jakości), można też je wyostrzyć i ręcznie ustawić ich wielkość. W podzakładce Integracja z systemem – skojarzenia możemy wybrać formaty, których używamy najczęściej podczas zapisywania (domyślnie zaznaczone są tylko: gif, jpg/jpeg, png, tiff, bmp i pcx, pcc, dcx).

Co zwróciło moją uwagę, to zakładka Filtr a w niej rozmaite efekty techniczne i artystyczne jakie można osiągnąć: rozmycie obrazu, zmiękczenie, uwydatnienie szczegółów, wyostrzanie, redukcja szumów, dodanie szumów (kilka rodzajów), cień, obramowanie 3D, pocięcie, kafelki, mozaika, obraz olejny, fale i in. – wszystkie wprowadzane modyfikacje można sprawdzać w podglądzie. Program oferuje ponadto pobieranie obrazu z aparatu lub skanera (za pośrednictwem sterowników TWAIN i WIA).

Nie są to rzecz jasna wszystkie możliwości obróbki obrazu, jakie oferuje XnView, skupiłem się tylko na tych najważniejszych, przydatnych dla mnie w podstawowej obróbce obrazów, których nie mają narzędzia systemowe Windowsa. Jedna uwaga na marginesie: mam słabą kartę graficzną (Intel G41 Express Chipset), więc efekty obróbki obrazu na pewno nie są tak wyraźne, jak byłyby w przypadku karty o wysokich parametrach.

Ale XnView jest czymś więcej niż tylko przeglądarką, edytorem oraz konwerterem graficznym. Odtwarza ponadto pliki audio i wideo oraz – ciekawostka - otwiera pliki tekstowe (za pośrednictwem Microsoft Office Word). Innymi słowy - twórca tego programu, Pierre Gougelet, oddał do rąk użytkownika zamiennik systemowej biblioteki.

Podsumowując: XnView to bardzo dobry program, spełniający aż nadto moje oczekiwania, posiadający mnóstwo opcji edycyjnych, prosty i intuicyjny, a przy tym bezpłatny. Wydaje mi się, że pod względem bogactwa funkcji edycyjnych obrazu jest dosyć podobny do FastStone Image Viewer. Daję mu 5 gwiazdek i polecam go wszystkim, którzy poszukują przeglądarki obrazów z bogatym zestawem narzędzi do ich obróbki. Na pewno każdy znajdzie w nim coś interesującego dla siebie.

Do wersji 2.25 super
Wersja 2.30 posiada błąd
ocena użytkownika
20.02.2015 10:51 • Recenzja do wersji 2.30 Complete

Po zainstalowaniu wersji 2.30, zdjęcia w momencie powiększenia zmieniają się na czarno - białe - program wykazuje błąd i się zamyka -- ????? - dzieje się to niezależnie na dwóch komputerach ........ czyli błąd programu ...