ZX Spectrum jako podręczna konsolka z wbudowanym wyświetlaczem

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy kultowe ZX Spectrum może sprawdzić się jako urządzenie z wbudowanym wyświetlaczem? Przekonać można się o tym dzięki spektakularnemu sukcesowi, jaki osiągnęło to przedsięwzięcie w serwisie crowdfundingowym IndieGoGo. Po zebraniu niemal 176 tysięcy funtów wiadomo już, że konsolka Sinclair ZX Spectrum Vega Plus trafi do produkcji.

Za inicjatywą stoi nie kto inny, jak sir Clive Sinclair, który w celu jego realizacji nie po raz pierwszy zdecydował się na współpracę z firmą Retro Computers. Już raz mieliśmy bowiem do czynienia z efektami takiej kooperacji w postaci poprzedniej odsłony podręcznej konsolki ZX Spectrum, o której pisaliśmy przed nieco ponad rokiem. Vega Plus nie jest jednak w żaden sposób odgrzewanym kotletem i stanowi prawdziwą nowość, głównie za sprawą wbudowanego wyświetlacza.

Ekran LCD będzie z obu stron otoczony przyciskami: po lewej znajdzie się oczywiście klasyczny krzyżak. Jak przystało na urządzenie nawiązujące do kultowego dziedzictwa, na obudowie, która występować będzie w czterech wariantach kolorystycznych, nie mogło zabraknąć tęczowej wstęgi. Wbudowany ekran nie obliguje jednak gracza do korzystania wyłącznie z niego, możliwe jest podłączenie konsolki do telewizora za pomocą przewodu A/V.

Od strony technicznej nie ujawniono w zasadzie żadnych szczegółów, z dużą dozą pewności można jednak zakładać, że w ZX Spectrum Vega Plus znajduje się procesor ARM, na którym emulowane są wszystkie (48k i 128k) modele ZX Spectrum. Dzięki temu zagwarantowana została kompatybilność z ponad 14 tys. oryginalnych gier, a 1000 z nich znajdzie się w pamięci urządzenia. Tę zresztą można powiększyć za pomocą karty micro SD. Cena? Niemała, za konsolę przyjdzie zapłacić 100 funtów.

© dobreprogramy