Zasady licencjonowania Windows Vista zmienione!

Strona główna Aktualności

O autorze

W obliczu wątpliwości co do licencji systemu Windows Vista (po raz pierwszy pisaliśmy o tym na początku października) Microsoft postanowił zmienić jej zapisy tak, aby raz na zawsze rozwiązać wątpliwości użytkowników zaniepokojonych faktem, że według nowych reguł mieliby oni prawo tylko do jednej reinstalacji systemu na innym niż pierwotnie aktywowany komputerze.

Tekst po zmianie jest już dość klarowny - po przetłumaczeniu brzmi on następująco: Użytkownik ma prawo odinstalować oprogramowanie i zainstalować je na innym komputerze do własnego użytku. Użytkownik nie ma prawa korzystać z jednej licencji na dwóch komputerach jednocześnie.

Microsoft wyjaśnił, że pierwotny zapis mówiący o możliwości jednorazowego przeniesienia licencji na inny komputer został wprowadzony z myślą o walce z piractwem. Korporacja przyznała jednak, że nie pomyślano o ważnej grupie osób - o entuzjastach i zaawansowanych użytkownikach, którzy często zmieniając sprzęt lub reinstalując system mogliby zostać dotknięci nowymi zabezpieczeniami pomimo tego, że będą używać legalnego oprogramowania.

Zmiana wspomnianego zapisu w licencji to zdecydowanie dobry krok - wielu użytkowników może już odetchnąć z ulgą, gdyż ich liczne komentarze zostały wzięte pod uwagę. Nową, ujednoliconą treść licencji można pobrać jak zwykle ze stron korporacyjnych Microsoft.

© dobreprogramy
s