Zjawiska przyrodnicze w Google Earth

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google wprowadziła do programu Google Earth nakładkę stworzoną przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), dzięki której użytkownicy mogą zobaczyć ponad 130 nowych zdjęć satelitarnych wykonanych przez ESA pokazujących zjawiska naturalne i przełomowe osiągnięcia ludzkiej pracy, np. kompleks wysp Palm Islands w Dubaju.

Zdjęcia wchodzące w skład kolekcji zostały wykonane przez satelity należące do ESA - Envisat, czyli największego satelitę środowiskowego, oraz ERS i Proba. Satelita Envisat, uruchomiony w 2002 r., zbiera dane za pomocą trzech głównych czujników obrazu: ASAR, MERIS i AATSR. ASAR używa radaru do tworzenia mapy terenu, profilowania fal i lodu, monitorowania zagospodarowania ziemi i rodzaju roślinności, a także mierzenia pewnych właściwości powierzchni. MERIS wykonuje zdjęcia powierzchni planety i chmur w świetle słonecznym, rejestrując pasmo widzialne i część spektrum podczerwonego. Czujnik AATSR skanuje powierzchnię lądów i oceanów, mierząc temperaturę wód, wykrywając gorące punkty powstałe po pożarach lasów i mapując intensywność wegetacji w różnych regionach.

Dr Volker Liebig, dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, powiedział: Wprowadzenie zdjęć zrobionych przez ESA do Google Earth to znakomita okazja, żeby podnieść społeczną świadomość i zainteresowanie technologiami kosmicznymi, zwłaszcza tymi, które wiążą się z obserwacją Ziemi i ochroną środowiska. Zdjęcia zostały dobrane w taki sposób, aby użytkownicy Google Earth mogli zwiedzać glob z lotu ptaka. Będą mogli w ten sposób uzyskać inne spojrzenie na naszą planetę, podziwiając jej piękno, ale także przyglądając się z bliska jej czułym punktom.

Dostęp do nowych zdjęć wymaga tylko kliknięcia w polu "Featured Content" w bocznym pasku nawigacyjnym Google Earth, a następnie w ikonę ESA.

© dobreprogramy
s