Google Earth Timelapse teraz także na smartfonach. Zobacz zdjęcia satelitarne Ziemi z 35 lat

Google Earth Timelapse teraz także na smartfonach. Zobacz zdjęcia satelitarne Ziemi z 35 lat

Google Earth Timelapse teraz także na smartfonach. Zobacz zdjęcia satelitarne Ziemi z 35 lat
Redakcja
26.04.2019 00:26

Google Earth Timelapse to platforma, która pozwala przejrzeć archiwalne zdjęcia satelitarne Ziemi w formie filmu poklatkowego. Dotychczas serwis dostępny był tylko na komputerach, ale właśnie się to zmienia.

Choć Google Earth powstało w roku 2004, zebrane przez twórców usługi zdjęcia są dużo starsze niż ona sama. Google'owi udało się zarchiwizować zdjęcia od 1984 do 2018 roku.

Wszystkie zdjęcia, których było ponad 15 milionów, zostały połączone w 34 gigantyczne grafiki pokrywające cały glob. Po jednym wirtualnym globusie na każdy rok.

Tak duża ilość danych pozwala przyjrzeć się dynamicznie zachodzącym zmianom na naszej planecie, co Google postanowił wykorzystać.

Google Earth Timelapse na smartfonach

Jeśli chcecie zobaczyć film poklatkowy z Ziemią w roli głównej, wystarczy, że wejdziecie na tę stronę.

Tych, którzy planują sprawdzić, jakiej marki samochód stał pod ich domem w 1984 roku, muszę zmartwić. Archiwalne zdjęcia są słabej jakości, więc pozwalają zaobserwować zmiany zachodzące w nieco większej skali. Można np. przyjrzeć się wycinkom lasów, topnieniu lodowców czy ekspansji urbanistycznej w różnych rejonach świata.

Przykładowo tak od 1984 roku zmieniało się Las Vegas...

Las Vegas, Nevada

... a tak ewoluowały nasze rodzime Wronki:

Gmina Wronki, Poland

Google chwali się, że usługa wykorzystywana jest przez naukowców do analizy zmian zarówno będących wynikiem działań człowieka, jak i tych nastepujących bez naszego udziału.

Od siebie dodam jeszcze, że stronę z Google Earth Timelapse warto mieć pod ręką podczas oglądania "Naszej planety". W serialu dokumentalnym Netfliksa omawiane są zmiany, które zaszły na Ziemi w ostatnich latach, więc można przyjrzeć się im dokładniej.

Aplikację Google Earth na Androida i iOS znajdziecie w naszej bazie, ale funkcja Timelapse nie jest w niej dostępna. Można z niej skorzystać na tej stronie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)