Acer ma zapłacić 50 milionów dolarów okupu za odszyfrowanie danych

Acer ma zapłacić 50 milionów dolarów okupu za odszyfrowanie danych

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Karolina Kowasz
20.03.2021 09:33, aktualizacja: 06.03.2024 21:48

Nawet ogromne firmy technologiczne nie zawsze są w stanie skutecznie ochronić się przez oszustami. Acer padł ofiarą ataku ransomware, w którym cyberprzestępcy żądają gigantycznego okupu, prawdopodobnie największego znanego w historii tego rodzaju ataków. Chcą oni otrzymać od firmy aż 50 milionów dolarów, czyli blisko 194 miliony złotych.

O problemach popularnego giganta technologicznego donosi BleepingComputer. Zgodnie z ich informacjami, za atakiem stoi zorganizowana grupa znana jako REvil. Na dowód zamieściła ona kilka zdjęć plików, do których udało im się uzyskać dostęp. Można z nich wywnioskować, że wykradziono istotne biznesowo dokumenty, takie jak zestawienia finansowe firmy.

Po zgłoszeniu swoich żądań, REvil zaproponował firmie zniżkę w wysokości 20 proc. w sytuacji, gdyby firma zdążyła dokonać płatności przed czwartkiem. Na tym jednak nie koniec, bo poza deszyfratorem i usunięciem skradzionych plików, grupa oferowała także szczegółowy raport, który pokazywałby podatności wewnętrznej sieci Acera.

Grupa jest znana z gigantycznych okupów, jednak tym razem kwota przebija wszelkie dotychczasowe ich żądania. Największa do tej pory wymagana przez nich kwota wynosiła 30 milionów dolarów.

BleepingComputer poprosił firmę Acer o komentarz w sprawie ataku przeprowadzonego przez REvil. Ta jednak postanowiła nie zajmować jasnego stanowiska. W przesłanej odpowiedzi Acer utrzymuje, że systemy wewnętrzne są dobrze chronione, zaś stwierdzone niedawno nietypowe sytuacje zostały zgłoszone organom ścigania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)