[Aktualizacja] Niewielka wiadomość zawiesza Skype

[Aktualizacja] Niewielka wiadomość zawiesza Skype

[Aktualizacja] Niewielka wiadomość zawiesza Skype
Redakcja
03.06.2015 14:19, aktualizacja: 03.06.2015 22:56

Czasami nawet niewielki błąd w oprogramowaniu może doprowadzić do jego bardzo nieprzewidywalnego zachowania. Przekonać się o tym na własnej skórze mogą właśnie osoby korzystające z komunikatora Skype – wystarczy niewielka wiadomość, aby zablokować najnowszą stabilną wersję tej aplikacji.

Błąd został zgłoszony przez użytkownika o nicku Giperion na łamach oficjalnego forum wsparcia technicznego Skype. Jak się okazuje, wystarczy wysłać do innego użytkownika wiadomość o treści „http://:”, aby komunikator został zupełnie zablokowany i wymagał ponownego uruchomienia. Co gorsza, jeżeli odbierzemy tego typu wiadomość i trafi ona do historii rozmów, komunikator będzie się zawieszał przy każdym uruchomieniu. Nie pomoże tutaj czyszczenie historii rozmów, bo te i tak będą ponownie pobierane z serwerów Skype i znów doprowadzą do awarii.

Obraz

Problem został zauważony w Skype dla systemu Windows, na Androidzie, a także w wersji dla iOS. Jedyna wersja, jaka nie poddaje mu się to ta przeznaczona dla OS X – jeżeli zdecydujecie się więc zrobić komuś żart i wyślecie wspomnianą wiadomość z komputera pracującego pod kontrolą Windowsa na Maca, to jedynie w przypadku tego pierwszego Skype ulegnie awarii. W przypadku platform mobilnych odczytywanie „złośliwej” wiadomości z historii na szczęście nie powoduje zawieszania się. Problem jak na razie można ominąć na dwa sposoby: instalując starą wersję komunikatora lub prosząc nadawcę o usunięcie felernej wiadomości. Powody takiego stanu rzeczy nie są znane, możliwe jednak, że aplikacja próbuje w nieprawidłowy sposób parsować wiadomość jako standardowy adres internetowy.

Zespół zajmujący się komunikatorem Skype potwierdził już istnienie błędu i pracuje nad jego rozwiązaniem. Jeżeli aktualnie nie posiadacie najnowszej dostępnej wersji Skype dla Windowsa, to najbezpieczniej jest przy niej pozostać aż do momentu wydania stosownej poprawki. Dla wielu osób jest to aplikacja do kontaktów biznesowych, wysłanie wydawać by się mogło niewielkiej wiadomości może znacznie utrudnić komunikację.

Aktualizacja 2015-06-03, 19:45:

Twórcy Skype wydali już nową wersję oznaczoną numerem 7.5.0.102, która naprawia wspomniany problem. Zalecamy jak najszybszą aktualizację, w przeciwnym razie możecie stać się ofiarą nietypowych żartownisiów. Najnowszą wersję Skype znajdziecie w bazie programów naszego serwisu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)