[Aktualizacja] Oficjalny odtwarzacz DVD dla Windows 10 będzie nas kosztował „zaledwie” 65 zł

[Aktualizacja] Oficjalny odtwarzacz DVD dla Windows 10 będzie nas kosztował „zaledwie” 65 zł

[Aktualizacja] Oficjalny odtwarzacz DVD dla Windows 10 będzie nas kosztował „zaledwie” 65 zł
Redakcja
06.08.2015 09:48, aktualizacja: 06.08.2015 13:20

Najnowszy system Microsoftu to prawdziwa gratka dla fanów rozwiązań tej korporacji: nie muszą już oni korzystać z darmowego i otwartego oprogramowania zewnętrznych deweloperów, jak choćby popularnego VLC. Choć wbudowane w system aplikacje nie pozwalają na odtwarzanie płyt DVD, Microsoft w swoim sklepie umieścił już program, która umożliwi nam oglądanie ulubionych filmów. Jego koszt to 65 zł.

Cena bardzo prostego odtwarzacza do zakupu zdecydowanie nie zachęca. Korporacja wyceniła go wysoko i choć oczywiście ma prawo ustalać ceny zgodnie z własnymi standardami, wydaje się to kompletnym oderwaniem od rzeczywistości. Przypomnijmy: w Windows 8 mogliśmy dokupić cały pakiet Media Center Pack, który umożliwiał nie tylko odtwarzanie DVD i Blu-ray, ale oddawał nam do dyspozycji rozbudowaną aplikację Windows Media Center zmieniającą nasz komputer w domowe centrum rozrywki i umożliwiającą wykorzystanie kart TV. Jej cena wynosi 45 zł. Oczywiście nic nie stało (i nadal nie stoi) na przeszkodzie, aby nie płacić ani złotówki, a zamiast tego wykorzystać inne programy, bo system w żaden sposób ich działania nie blokuje.

Obraz

W przypadku Windows 10 firma zdecydowała się nie tylko na wyższą cenę, ale i nieco inne zmiany – przede wszystkim, Windows Media Center zupełnie odszedł w niebyt i powinniśmy o nim zapomnieć. Zamiast tego użytkownicy powinni korzystać z innych aplikacji, także tych darmowych i wbudowanych w system operacyjny, czyli „Muzyka Groove”, a także „Filmy i telewizja”. Ich możliwości są spore: użytkownik może odtwarzać nie tylko materiały lokalne, ale również korzystać z płatnego wideo na żądanie i subskrypcji pakietu muzycznego podobnego do usług takich jak WiMP czy Spotify. Problem polega natomiast na tym, że użytkownicy z Polski nie mogą z tych usług korzystać: choć konkurencja w postaci Google czy Apple może zaoferować coś takiego, Microsoft wciąż sobie z tym nie poradził.

Korporację można pochwalić za inne udogodnienia: jej aplikacje są szybkie, korzystają z akceleracji sprzętowej i wspierają odtwarzanie plików MKV. W systemie znajdziemy także obsługę formatu FLAC, w wielu przypadkach zbędne staje się więc korzystanie z dodatkowych odtwarzaczy. Co natomiast z DVD i dlaczego zdecydowano się na oferowanie jego obsługi za dodatkową opłatą? Tego nie wiemy, ale zapewniamy, że płyty takie odtwarzać można bez ponoszenia opłat. Znajdziecie je w bazie aplikacji naszego serwisu.

Aktualizacja 2015-08-06, 13:15

Zgodnie z oficjalną dokumentacją opublikowaną przez firmę Microsoft, wspomniana aplikacja zostanie automatycznie zainstalowana za darmo na komputerach osób, które wykonały aktualizację poprzedniego systemu do Windows 10. Oferta ta dotyczy posiadaczy Windows 7 w wersjach Home Premium, Professional i Ultimate, a także edycji Windows 8 i Windows 8.1, do których wykupiono dodatek Windows Media Center (posiadacze wersji domowych i Pro nie są objęci promocją). Oferta jest ograniczona czasowo, choć firma nie określa, jak długo będzie dokładnie trwała. Dotyczy ona jedynie użytkowników, którzy system zaktualizowali. W przypadku czystej instalacji program nie będzie dostępny bezpłatnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)