Alert RCB o zmianie standardu TV. To "zagrożenie" w 4 województwach

Alert RCB o zmianie standardu TV. To "zagrożenie" w 4 województwach

Alert RCB o zmianie standardu telewizji
Alert RCB o zmianie standardu telewizji
Źródło zdjęć: © Pixabay, Twitter, dobreprogramy
Oskar Ziomek
23.04.2022 15:40, aktualizacja: 23.04.2022 16:00

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało się wysłać alert RCB w związku ze zmianami dotyczącymi cyfrowej telewizji naziemnej. Standard DVB-T2/HEVC od 25 kwietnia będzie obowiązywać w kolejnych 4 województwach i to ich mieszkańcy powinni dostać SMS-y z ostrzeżeniem.

Samym odbiorcom jednak nie do końca się to podoba, a oburzenie wydaje się być uzasadnione. Jak bowiem czytamy na stronie rządowej, Alert RCB to system ostrzegania przed zagrożeniami, a wiadomości tekstowe (SMS) są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. Trudno więc nie dostrzegać tu nadużywania zasięgu i skuteczności tego mechanizmu.

Odstawiając jednak tę kwestię na bok, dołączamy się do apelu i przypominamy, że od najbliższego poniedziałku kolejni abonenci muszą być gotowi na odbieranie cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC. 25 kwietnia nadawanie w dotychczasowym standardzie DVB-T zostanie wyłączone w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Przejście na DVB-T2/HEVC docelowo oznacza wyższą jakość i szerszą ofertę programową, ale co w tym momencie najważniejsze dla odbiorców - potencjalny problem, jeśli odbiornik nie spełnia technicznych wymagań. Szczegóły można sprawdzić m.in. w serwisie przygotowanym przez TVP lub na stronie producenta danego telewizora. Jeśli TV nie jest dostatecznie nowoczesny, należy pomyśleć o zakupie dekodera lub rozważyć zakup nowego odbiornika.

Mapa obrazująca terminy przełączenia TV ze standardu DVB-T na DVB-T2
Mapa obrazująca terminy przełączenia TV ze standardu DVB-T na DVB-T2© telewizjanaziemna.pl

Zmiana telewizji z DVB-T na DVB-T2/HEVC jest w Polsce realizowana etapami. Wcześniej, 28 marca, analogiczne przełączenie miało już miejsce w województwie dolnośląskim i lubuskim. Po opisywanym przełączeniu 25 kwietnia w północnej części kraju, kolejny etap to przełączenie 23 maja w centralnej i południowej Polsce.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)