Alior Bank wprowadza zmiany. Transakcje kartą płatniczą z dodatkowym potwierdzeniem

Alior Bank wprowadza zmiany. Transakcje kartą płatniczą z dodatkowym potwierdzeniem

Zmiany w Alior Banku /fot. GettyImages
Zmiany w Alior Banku /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
11.02.2021 12:33, aktualizacja: 11.02.2021 15:14

Alior Bank wprowadza zmiany w sposobie potwierdzania transakcji realizowanych kartą płatniczą w internecie. To jeden ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa klientów banków, związanych z unijną dyrektywą PSD2 o usługach płatniczych.

Dyrektywę PSD2 wprowadzono 14 września 2019 roku, ale niektóre jej wymogi weszły w życie dopiero później. Od 31 grudnia 2020 roku operatorzy płatności internetowych mają obowiązek stosowania silnego uwierzytelniania klientów (strong customer authentication, SCA). Część banków wprowadza te funkcje w życie dopiero teraz.

Alior Bank poinformował swoich klientów, że wkrótce zmieni się sposób weryfikacji transakcji kartą płatniczą dokonywanych w sieci. Każda z płatności będzie wymagać potwierdzenia jedną z wybranych metod. Może to być przykładowo powiadomienie PUSH w aplikacji Alior Mobile (wymagające logowania).

Transakcję w Alior Bank będzie można potwierdzić: PIN-em do aplikacji, odciskiem palca lub wykorzystując FaceID (funkcja jest już dostępna dla niektórych płatności), poprzez podanie kodu e-PIN i hasła SMS wysyłanego przez bank na numer zaufany. Sposób autoryzacji będzie zależał od tego, czy klient posiada aktywną aplikację a także od tego, czy sklep internetowy dostosował swój system do wymagań unijnej dyrektywy PSD2 o usługach płatniczych.

Jedną z możliwości jest nadanie kodu e-PIN. Można to zrobić z poziomu bankowości internetowej, ale także poprzez infolinię. W tym drugim przypadku należy zadzwonić pod numer 19 502, wybrać: 2 "Twoje Karty", a następnie 3 '"Jeśli chcesz nadać lub zmienić e-PIN do swojej karty". Kod e-PIN zostanie dodany dopiero po jakimś czasie, a o jego uruchomieniu bank poinformuje w osobnym komunikacie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)