AMD Radeon VII ze wsparciem dla sterownika segmentu profesjonalnego Radeon Pro

AMD Radeon VII ze wsparciem dla sterownika segmentu profesjonalnego Radeon Pro

Bazujący na rdzeniu Vega 10, Radeon Pro SSG kosztuje obecnie ponad 20 tys. zł. Źródło: Materiały prasowe AMD
Bazujący na rdzeniu Vega 10, Radeon Pro SSG kosztuje obecnie ponad 20 tys. zł. Źródło: Materiały prasowe AMD
Piotr Urbaniak
12.02.2019 11:16, aktualizacja: 13.02.2019 05:37

AMD wyciąga asa z rękawa; Radeon VII zyskał kompatybilność ze sterownikiem Radeon Pro, dzięki czemu staje się jedną z najlepszych na rynku propozycji do projektowania CAD i modelowania 3D, pod względem stosunku wydajności do ceny.

Najnowszy akcelerator czerwonych został uwzględniony w pakiecie Radeon Pro Software Enterprise Edition 19.Q1, który nominalnie przeznaczony jest tylko dla kart Radeon Pro i limitowanej Vegi Frontier. Oznacza to, że konsumencki de facto Radeon VII otrzymuje optymalizacje dla takich narzędzi jak Autodesk 3ds Max i Maya, Catia czy SolidWorks. Co więcej, teraz ma także m.in. wsparcie dla wirtualizacji i korporacyjnych zabezpieczeń pakietu SecureMI.

Wprawdzie wydajność w FP64 dalej pozostaje, względem Radeona Instinct MI50, dwukrotnie ograniczona, ale patrząc na cenę siódemki, nie stanowi to cechy szczególnie krytycznej.

Radeon VII osiąga w obliczeniach zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji 3,46 TFLOPS, co w odniesieniu do 0,51 TFLOPS Titana RTX czy nawet 0,84 TFLOPS Vegi 64 stawia go w niezwykle korzystnym świetle, jako dobry zamiennik dla drogich kart profesjonalnych.

  • Źródło: hardwareLUXX
  • Źródło: hardwareLUXX
[1/2] Źródło: hardwareLUXX

AMD deklaruje, że sam sterownik Radeon Pro Software Enterprise Edition 19.Q1 zapewnia od 8 do 33 proc. lepszą wydajność w kluczowych programach, porównując do wydania sprzed roku.

Co więcej, producent chce skusić tym rozwiązaniem osoby łączące pracę na komputerze z rozgrywką. Mianowicie sterownik Radeon Pro może zostać zainstalowany równolegle z typowo konsumenckim sterownikiem Adrenalin; użytkownik w razie potrzeby płynnie przełączy driver.

Aktualizacja 13.02.2019: Wygląda na to, że doszło do małego nieporozumienia na linii AMD - media. Producent tłumaczy, że kompatybilność Radeona VII ze sterownikiem Radeon Pro oznacza tylko ułatwienie partnerom tworzenia sprzętu wyposażonego zarówno w konsumenckie karty Radeon, jak i profesjonalne Radeon Pro, a nie udostępnienie Radeonowi VII optymalizacji dla sektora roboczego. Istotnie można się w tym wszystkim pogubić.

„AMD zapewnia karcie graficznej Radeon VII takie same wsparcie sterowników, jakie jest dostępne dla innych konsumenckich kart graficznych Radeon zgodnie z tabelą poniżej. Dokładniej rzecz ujmując, optymalizacje wydajnościowe, certyfikaty aplikacji i funkcjonalność przewidziana dla stacji roboczych nie mają zastosowania w przypadku konsumenckich kart graficznych Radeon przy wykorzystaniu sterownika Radeon Pro Software. Głównym celem programu «Jednego Sterownika» jest ułatwienie implementacji firmom, które wykorzystują w swoich komputerach zarówno produkty z kategorii Radeon, jak i Radeon Pro” – czytamy w wyjaśnieniu przesłanym przez AMD Polska.

350259129850030017

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że BIOS z UEFI został już wydany, a aktualizacja jest bardzo prosta i odbywa się z poziomu systemu operacyjnego Windows przez dedykowane narzędzie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)