AMD Radeon VII ze wsparciem dla sterownika segmentu profesjonalnego Radeon Pro

Bazujący na rdzeniu Vega 10, Radeon Pro SSG kosztuje obecnie ponad 20 tys. zł. Źródło: Materiały prasowe AMD
Bazujący na rdzeniu Vega 10, Radeon Pro SSG kosztuje obecnie ponad 20 tys. zł. Źródło: Materiały prasowe AMD
Piotr Urbaniak

12.02.2019 11:16, aktual.: 13.02.2019 05:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AMD wyciąga asa z rękawa; Radeon VII zyskał kompatybilność ze sterownikiem Radeon Pro, dzięki czemu staje się jedną z najlepszych na rynku propozycji do projektowania CAD i modelowania 3D, pod względem stosunku wydajności do ceny.

Najnowszy akcelerator czerwonych został uwzględniony w pakiecie Radeon Pro Software Enterprise Edition 19.Q1, który nominalnie przeznaczony jest tylko dla kart Radeon Pro i limitowanej Vegi Frontier. Oznacza to, że konsumencki de facto Radeon VII otrzymuje optymalizacje dla takich narzędzi jak Autodesk 3ds Max i Maya, Catia czy SolidWorks. Co więcej, teraz ma także m.in. wsparcie dla wirtualizacji i korporacyjnych zabezpieczeń pakietu SecureMI.

Wprawdzie wydajność w FP64 dalej pozostaje, względem Radeona Instinct MI50, dwukrotnie ograniczona, ale patrząc na cenę siódemki, nie stanowi to cechy szczególnie krytycznej.

Radeon VII osiąga w obliczeniach zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji 3,46 TFLOPS, co w odniesieniu do 0,51 TFLOPS Titana RTX czy nawet 0,84 TFLOPS Vegi 64 stawia go w niezwykle korzystnym świetle, jako dobry zamiennik dla drogich kart profesjonalnych.

  • Źródło: hardwareLUXX
  • Źródło: hardwareLUXX
[1/2] Źródło: hardwareLUXX

AMD deklaruje, że sam sterownik Radeon Pro Software Enterprise Edition 19.Q1 zapewnia od 8 do 33 proc. lepszą wydajność w kluczowych programach, porównując do wydania sprzed roku.

Co więcej, producent chce skusić tym rozwiązaniem osoby łączące pracę na komputerze z rozgrywką. Mianowicie sterownik Radeon Pro może zostać zainstalowany równolegle z typowo konsumenckim sterownikiem Adrenalin; użytkownik w razie potrzeby płynnie przełączy driver.

Aktualizacja 13.02.2019: Wygląda na to, że doszło do małego nieporozumienia na linii AMD - media. Producent tłumaczy, że kompatybilność Radeona VII ze sterownikiem Radeon Pro oznacza tylko ułatwienie partnerom tworzenia sprzętu wyposażonego zarówno w konsumenckie karty Radeon, jak i profesjonalne Radeon Pro, a nie udostępnienie Radeonowi VII optymalizacji dla sektora roboczego. Istotnie można się w tym wszystkim pogubić.

„AMD zapewnia karcie graficznej Radeon VII takie same wsparcie sterowników, jakie jest dostępne dla innych konsumenckich kart graficznych Radeon zgodnie z tabelą poniżej. Dokładniej rzecz ujmując, optymalizacje wydajnościowe, certyfikaty aplikacji i funkcjonalność przewidziana dla stacji roboczych nie mają zastosowania w przypadku konsumenckich kart graficznych Radeon przy wykorzystaniu sterownika Radeon Pro Software. Głównym celem programu «Jednego Sterownika» jest ułatwienie implementacji firmom, które wykorzystują w swoich komputerach zarówno produkty z kategorii Radeon, jak i Radeon Pro” – czytamy w wyjaśnieniu przesłanym przez AMD Polska.

Obraz

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że BIOS z UEFI został już wydany, a aktualizacja jest bardzo prosta i odbywa się z poziomu systemu operacyjnego Windows przez dedykowane narzędzie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)