AMD wpadło w Furię. Nowe Radeony w dobrych cenach i obiecującej wydajności

AMD wpadło w Furię. Nowe Radeony w dobrych cenach i obiecującej wydajności17.06.2015 08:29
AMD wpadło w Furię. Nowe Radeony w dobrych cenach i obiecującej wydajności

Wygląda na to, że dla zainteresowanych kupieniem w tym rokunowej karty graficznej AMD ma wreszcie ciekawe propozycje. PodczasPCGamingShow na konferencji E3 w Los Angeles, czerwoni przedstawilinowe Radeony z serii R7 i R9, w tym niezwykle interesujące karty znowej serii Fury. Szczegółów wydajnościowych póki co nie znamy,ale inżynierowie AMD wydają się być pewni siebie – mają coś,co może przebić zielonego Titana.

Zacznijmy jednak od rzeczy przystępniejszych. Tu nowe modele tokarty R7 360, R7 370, R9 380, R9 390 oraz R9 390X. Różnice międzynimi sprowadzają się tylko do wydajności i ilości pamięci(GDDR5), wszystkie obsługują nowe mechanizmy graficzne, wszystkieteż zgodne są z DirectX 12.

AMD Radeon™ R7 360 Graphics: Product Overview

I tak najtańszy model R7 360 (którego ceny jednak jeszcze niepodano) ma mieć 2 GB RAM i być wystarczającydo grania nawet w wymagające gry w FullHD. R7 370 z maksymalnie 4 GBRAM kosztować ma w hurcie 149 dolarów. R9 380 z 4 GB RAM będzierozwiązaniem dla zainteresowanych graniem w rozdzielczości 1440p,na tych nowych gamingowych monitorach ze sprzętową synchronizacjąobrazu FreeSync. Zapłacimy za niego 199 dolarów.

Kolejny w linii to R9 390, z 8 GBRAM, w cenie 329 dolarów, zaś flagowcem jest tu R9 390X, kartamająca do 8 GB RAM – i kosztująca jak na flagowca niewiele, bo429 dolarów.

A co z tak wyczekiwanymi kartami z GPU Fiji? Tym razem AMD naszaskoczyło, spodziewaliśmy się jednej takiej karty, a dostaliśmycztery wykorzystujące nowy czip produkty. Wszystkie one oczywiściewykorzystują też nową pamięć HBM o bardzo wysokiejprzepustowości.

AMD Radeon™ R9 Fury X Graphics: Product Overview

Wiemy tyle, że dla najbardziej wymagających czerwoni chcązaoferować karty R9 Fury i R9 Fury X. W środku 4096 rdzeni GCN,łącznie 8,9 mld tranzystorów. Wydajność na wat ma być ponadpółtorakrotnie wyższa od R9 290X, a TDP zachowane na poziomie 275W. Karty różnią się chłodzeniem (i ceną). Fury X oferujeautorski system chłodzenia cieczą, który sprawić ma, że będzieona marzeniem overclockerów.Kosztować będzie 649 dolarów i pojawi się w sprzedaży już 24czerwca. Fury ma standardowe chłodzenie powietrzem i cenę 549dolarów, zadebiutuje w połowie lipca.

Dla fanów małych pecetówciekawą propozycją jest Radeon R9 Fury Nano. Przy dwukrotniewiększej wydajności energetycznej na wat jest szybsza od Radeona R9290X – i ma tylko 18 cm długości, mieszcząc się dzięki temu napłytach miniITX. Nie wiadomo ile będzie kosztować, pojawi sięlatem.

Na koniec zademonstrowano cośbardzo ciekawego: autorski komputer gamingowy Project Quantum,zawierający dwa czipy Fiji, wszystko całkowicie ciche,wykorzystujące zintegrowany układ chłodzenia cieczą. Quantum dosprzedaży trafić ma jesienią.

AMD Project Quantum: The Enthusiast PC Form Factor Leaps Forward

Warto na koniec wspomnieć okilku sprawach software'owych. Wraz z tą generacją sprzętu AMDwprowadza nowe rozwiązania graficzne. Asynchroniczne jednostkicieniujące (Asynchronous Shaders) mają pozwolić planiście naefektywniejsze łączenie wielowątkowych obciążeń roboczych.Kontrola docelowej liczby klatek (Framerate Target Control) pozwolina zmniejszenie zużycia energii podczas grania w gry, które są „zalekkie” dla naszej karty – zamiast renderować np. w 150 FPS iwyświetlać jedynie część wyrenderowanych klatek, karta zapewnistałe 60 FPS.

Wirtualna superrozdzielczość(Virtual Super Resolution) pozwoli GPU renderować obraz wrozdzielczości większej niż rozdzielczość monitora, a następnieskalować ją z antyaliasingiem, by uzyskać lepszy efekt namonitorach niższej rozdzielczości. Karty będą też obsługiwałyLiquidVR, pozwalający uzyskać znacznie wyższą płynność obrazuwyświetlanego w goglach wirtualnej rzeczywistości.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)