AMD "Zen 2" Ryzen 3000 z bardzo wydajnym kontrolerem RAM – a to świetna wiadomość

AMD "Zen 2" Ryzen 3000 z bardzo wydajnym kontrolerem RAM – a to świetna wiadomość

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
25.05.2019 07:00, aktualizacja: 26.05.2019 19:43

Computex, na którym prawdopodobnie AMD oficjalnie zapowie procesory "Zen 2", zbliża się wielkimi krokami. Nic więc dziwnego, że w sieci pełno rozmaitych przecieków. Twittera obiegła grafika, wedle której Ryzeny 3000 poradzą sobie z bardzo szybkimi pamięciami.

Jak szybkimi? Jeśli wierzyć zrzutowi ekranu przedstawiającemu specyfikację nieznanej płyty głównej, to kontroler domyślnie poradzi sobie z pamięciami DDR4-3200. Natomiast po overclockingu może być to nawet DDR-4400. Już nominalna szybkość wypada imponująco. Zwłaszcza, mając na uwadze, że logika w Ryzenach działa z połową częstotliwości zegara taktującego RAM.

Choroby wieku dziecięcego

Dla przypomnienia, Ryzeny generacji pierwszej mają kontroler DDR4-2666, a drugiej – DDR4-2933. Z czego warto również wziąć poprawkę na to, jakie problemy miały na samym początku. Przez pewien czas jedynymi kośćmi, które w miarę "dogadywały się" z czipami "Zen" były legendarne Samsungi B-Die. Z innymi pamięciami platforma była kompletnie niestabilna, albo w ogóle nie chciała ruszyć. AMD dopiero licznymi aktualizacjami mikrokodów (AGESA) uspokoiło sytuację.

Jak woda na młyn

Poza tym, wracając do kwestii logiki, tj. zależności pomiędzy taktowaniem pamięci a efektywnością łącza Infinity Fabric, szybsze pamięci dla mikroarchitektury "Zen" to najprostszy sposób na podbicie wydajności. A skoro tak – nawet jeśli "Zen 2" nie okaże się szczególnie wydajniejsza od poprzedniczki zegar do zegara, to i tak powinna zapewnić widoczny przyrost w rzeczywistych warunkach.

Targi Computex 2019 rozpoczną się 28 maja i potrwają do 1 czerwca, na Tajwanie. Niewykluczone, że czerwoni zechcą wykorzystać tę okazję do zaprezentowania Ryzenów 3000 światu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)