Android Automotive OS: Mapy Google będą źródłem informacji dla tempomatu

Android Automotive OS: Mapy Google będą źródłem informacji dla tempomatu

Mapy Google w Android Automotive, fot. materiały prasowe Polestar
Mapy Google w Android Automotive, fot. materiały prasowe Polestar
Oskar Ziomek
18.09.2020 13:41

Android Automotive OS, czyli system operacyjny do samochodowych systemów infotainment, może być bardziej zaawansowany, niż dotychczas sądzono. Jak wynika z nowych informacji, do których można dotrzeć w dokumentacji na stronach Google, integracja z elementami pojazdu będzie na tyle duża, że w autach pojawi się możliwość wykorzystania danych z Map Google przez adaptacyjny tempomat.

Choć automatyczne utrzymywanie prędkości w samochodach będzie wykorzystywać w pierwszej kolejności czujniki pojazdu, Google pisze o możliwości dostosowania prędkości pojazdu do obowiązujących przepisów oraz wykorzystaniu informacji z Map Google do poprawienia ogólnej jakości tej funkcji. W praktyce chodzi między innymi o dane o dopuszczalnej prędkości. Niewykluczone jednak także, że Mapy będą źródłem informacji o wzniesieniach czy zakrętach, przed którymi samochód mógłby odpowiednio korygować zadaną prędkość dla bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć, że podobne rozwiązanie pojawiło się już w świecie motoryzacji wcześniej, choć oczywiście nie było wtedy związane z systemem Android Automotive. W Audi A8 2011 obecna była bowiem integracja z Google Earth, a dane z mapy były wykorzystywane właśnie przez tempomat, a nawet automatyczną skrzynię biegów, która dzięki danym o nadchodzącym nachyleniu terenu mogła odpowiednio zredukować przełożenie.

Integracja z Mapami Google w ramach Android Automotive OS jest o tyle ciekawa, że system za kilka lat ma szansę stać się jednym z popularniejszych wśród nowych samochodów. Obecnie kojarzy się jednoznacznie z marką Polestar należącą do Volvo, ale w niedalekiej przyszłości będzie wykorzystywany m.in. przez koncern PSA odpowiedzialny za marki takie jak Citroen, Peugeot czy Opel.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)