Android Automotive OS: Mapy Google będą źródłem informacji dla tempomatu

Android Automotive OS: Mapy Google będą źródłem informacji dla tempomatu18.09.2020 13:41
Mapy Google w Android Automotive, fot. materiały prasowe Polestar
Mapy Google w Android Automotive, fot. materiały prasowe Polestar

Android Automotive OS, czyli system operacyjny do samochodowych systemów infotainment, może być bardziej zaawansowany, niż dotychczas sądzono. Jak wynika z nowych informacji, do których można dotrzeć w dokumentacji na stronach Google, integracja z elementami pojazdu będzie na tyle duża, że w autach pojawi się możliwość wykorzystania danych z Map Google przez adaptacyjny tempomat.

Choć automatyczne utrzymywanie prędkości w samochodach będzie wykorzystywać w pierwszej kolejności czujniki pojazdu, Google pisze o możliwości dostosowania prędkości pojazdu do obowiązujących przepisów oraz wykorzystaniu informacji z Map Google do poprawienia ogólnej jakości tej funkcji. W praktyce chodzi między innymi o dane o dopuszczalnej prędkości. Niewykluczone jednak także, że Mapy będą źródłem informacji o wzniesieniach czy zakrętach, przed którymi samochód mógłby odpowiednio korygować zadaną prędkość dla bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć, że podobne rozwiązanie pojawiło się już w świecie motoryzacji wcześniej, choć oczywiście nie było wtedy związane z systemem Android Automotive. W Audi A8 2011 obecna była bowiem integracja z Google Earth, a dane z mapy były wykorzystywane właśnie przez tempomat, a nawet automatyczną skrzynię biegów, która dzięki danym o nadchodzącym nachyleniu terenu mogła odpowiednio zredukować przełożenie.

Integracja z Mapami Google w ramach Android Automotive OS jest o tyle ciekawa, że system za kilka lat ma szansę stać się jednym z popularniejszych wśród nowych samochodów. Obecnie kojarzy się jednoznacznie z marką Polestar należącą do Volvo, ale w niedalekiej przyszłości będzie wykorzystywany m.in. przez koncern PSA odpowiedzialny za marki takie jak Citroen, Peugeot czy Opel.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)