Android, nie Android Auto, w samochodach Audi i Volvo

Android, nie Android Auto, w samochodach Audi i Volvo

Android, nie Android Auto, w samochodach Audi i Volvo
15.05.2017 18:33

Podczas zeszłorocznej konferencji Google I/O dowiedzieliśmy się, że Android ma trafić do samochodów. Nie chodzi o Android Auto, ale o pełnego Androida, który będzie zarządzał autem – jego systemem multimedialnym czy klimatyzacją. Kilka dni przed tegorocznych Google I/O, wiemy, że Android zostanie zainstalowany w samochodach Audi i Volvo.

Rok temu do prezentacji możliwości Androida użyto jednego z najpiękniejszych samochodów. System operacyjny został zainstalowany w Maserati Quattroporte, a do obsługi został wykorzystany duży wyświetlacz umieszczony pionowo na środku deski rozdzielczej. Android otrzymał odpowiednio zmodyfikowany interfejs z dużymi elementami, mającymi zapewnić wygodną obsługę podczas prowadzenia samochodu.

W 2016 roku Androida podziwialiśmy w Maserati Quattroporte, arstechnica.com
W 2016 roku Androida podziwialiśmy w Maserati Quattroporte, arstechnica.com

Zaprezentowany wówczas Android zapewniał dostęp do wybranych usług Google, jak np. Map, a także do aplikacji firm trzecich, jak chociażby Spotify. Oprócz funkcji, które mamy na smartfonie, Android otrzymał dostęp do klimatyzacji samochodu. W założeniach mieliśmy dostać duży dotykowy ekran, który eliminowałby potrzebę montowania fizycznych przycisków.

Za kilka dni wystartuje tegoroczna konferencja Google i najpewniej poznamy dalsze plany podbicia rynku motoryzacji. Nie chodzi o konkurowanie z producentami, ale o dostarczenie im oprogramowania. Tuż przed Google I/O dowiedzieliśmy się, że Google udało się już znaleźć partnerów – Android ma trafić do samochodów Audi i Volvo.

Android w samochodzie będzie odpowiadał za już wcześniej wymienione funkcje i będzie zapewniał dostęp do wybranych aplikacji firm trzecich. Ponadto to za jego pomocą ustawimy fotel, a za obsługę głosową będzie odpowiadał Asystent Google. W aucie więc otrzymamy tego samego asystenta, co chociażby w smartfonie. Ma to swoje zalety, jak chociażby większe personalizacja – asystent nasze przyzwyczajenia ze smartfonu może przenieść do samochodu.

Audi Q8 Sport z Androidem – grafika koncepcyjna
Audi Q8 Sport z Androidem – grafika koncepcyjna

Jak donosi Bloomberg, już podczas Google I/O 2017, zobaczymy Androida uruchomionego na SUV-ach Audi i Volvo. Celem jest jednak wyposażenie w ten system wszystkich modeli danego producenta. Producent ma mieć możliwość modyfikacji systemu, podobnie jak ma to miejsce w smartfonach. Dodatkowo nie będzie musiał się ograniczać do centralnie umieszczonego ekranu. Android będzie mógł znaleźć się na innych ekranach, w tym chociażby w miejscu fizycznego wskaźnika prędkości, na wzór Audi Virtual Cockpit.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)