Android One już dostępny! Google chce podbić azjatyckie rynki

Android One już dostępny! Google chce podbić azjatyckie rynki

Android One już dostępny! Google chce podbić azjatyckie rynki
Tomek Kondrat
15.09.2014 13:44, aktualizacja: 15.09.2014 14:11

Po miesiącach przygotowań, Android One staje się faktem. Pierwsze smartfony sygnowane tą nazwą trafią do sprzedaży do jednego z najludniejszych państw świata – Indii. One był jednym z pierwszych tematów konferencji Google I/O, która odbyła się pod koniec czerwca w amerykańskim San Francisco. Urządzenia z dopasowanym do realiów rynku systemem mają trafić do sprzedaży w krajach rozwijających się jak Indie, Filipiny, czy Bangladesz.

Smartfony z Androidem One będą produkowane przez trzy przodujące w Azji Południowo-Wschodniej firmy: Karbonn, Micromax oraz Spice. Pierwsze urządzenia wyprodukowane we współpracy z Google wyposażono w ekran o wielkości 4,5 cala, 1 GB RAM-u, dwie kamery (5 i 2 megapiksele), oraz czterordzeniowy procesor Mediateka o zegarze 1,3 GHz. Aby zaspokoić specyficzne potrzeby rynku, Google wyposażyło smartfony w dwa sloty na kartę SIM, radio FM oraz slot na kartę microSD. W przeciwieństwie do droższych urządzeń, w urządzeniach z Androidem One możliwa będzie łatwa wymiana baterii, gdyż nie została ona wbudowana na stałe.

Obraz

Urządzenia z Androidem One będą sprzedawane z obsługą wielu języków, w tym hindi. Google przygotowało również specjalną wersję aplikacji YouTube, która pozwala na ściągnięcie filmów wideo i obejrzenia ich w późniejszym terminie bez ponoszenia kosztów za transfer danych. Jest to związane z problemami z dostępnością internetu w Indiach. Pierwsze smartfony będą kosztowały 6399 rupii, co daje w przeliczeniu ok. 350 zł.

Smartfony będą wyposażone w najnowszą wersję systemu Android, którego aktualizacje zapewni Google. Ma to zapobiec sytuacji, w której to tanie telefony zostają porzucane przez producentów i pozostają bez aktualizacji. Google chce temu zapobiec i dać możliwość sprawdzenia najnowszej wersji Androida nawet bez konieczności płacenia dużych sum za topowe smartfony. Jest to strategia podobna do tej znanej z urządzeń Google Play Edition oraz najnowszych Motoroli jak Moto G, oraz Moto E. Pewne jest, że tanie smartfony zostaną zaktualizowane do Androida L.

Google rozpoczęło również współpracę z lokalnym operatorem komórkowym – Airtelem. W rezultacie użytkownicy tej sieci będą mogli pobrać aktualizację do Androida L bez płacenia za transfer danych oraz otrzymają darmowe 200 MB do wykorzystania na pobranie aplikacji ze Sklepu Google Play.

Kolejnymi państwami, których mieszkańcy otrzymają możliwość kupna urządzeń z Androidem One, będą Filipiny, Pakistan, Sri Lanka, Bangladesz. Premiera urządzeń z nowym systemem Google powinna nastąpić jeszcze w tym roku. Amerykanie ogłosili również nawiązanie współpracy z takimi firmami jak HTC, Asus, Acer, Panasonic, Lenovo oraz Qualcomm.

Indie są drugim co wielkości rynkiem mobilnym na świecie. Zarówno Google, jak i Microsoft dostrzegają w tym państwie ogromny potencjał. Wraz z premierą Androida One, firma z Mountain View może zyskać sobie ogromną rzeszę klientów, którzy będą mogli sobie pozwolić na zakup niedrogich urządzeń wyposażonych w najnowszą wersję systemu Android.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)