Po miesiącach przygotowań, Android One staje się faktem. Pierwsze smartfony sygnowane tą nazwą trafią do sprzedaży do jednego z najludniejszych państw świata – Indii. One był jednym z pierwszych tematów konferencji Google I/O, która odbyła się pod koniec czerwca w amerykańskim San Francisco. Urządzenia z dopasowanym do realiów rynku systemem mają trafić do sprzedaży w krajach rozwijających się jak Indie, Filipiny, czy Bangladesz.

bETHUVzF

Smartfony z Androidem One będą produkowane przez trzy przodujące w Azji Południowo-Wschodniej firmy: Karbonn, Micromax oraz Spice. Pierwsze urządzenia wyprodukowane we współpracy z Google wyposażono w ekran o wielkości 4,5 cala, 1 GB RAM-u, dwie kamery (5 i 2 megapiksele), oraz czterordzeniowy procesor Mediateka o zegarze 1,3 GHz. Aby zaspokoić specyficzne potrzeby rynku, Google wyposażyło smartfony w dwa sloty na kartę SIM, radio FM oraz slot na kartę microSD. W przeciwieństwie do droższych urządzeń, w urządzeniach z Androidem One możliwa będzie łatwa wymiana baterii, gdyż nie została ona wbudowana na stałe.

350125707646756801

Urządzenia z Androidem One będą sprzedawane z obsługą wielu języków, w tym hindi. Google przygotowało również specjalną wersję aplikacji YouTube, która pozwala na ściągnięcie filmów wideo i obejrzenia ich w późniejszym terminie bez ponoszenia kosztów za transfer danych. Jest to związane z problemami z dostępnością internetu w Indiach. Pierwsze smartfony będą kosztowały 6399 rupii, co daje w przeliczeniu ok. 350 zł.

bETHUVzH

Smartfony będą wyposażone w najnowszą wersję systemu Android, którego aktualizacje zapewni Google. Ma to zapobiec sytuacji, w której to tanie telefony zostają porzucane przez producentów i pozostają bez aktualizacji. Google chce temu zapobiec i dać możliwość sprawdzenia najnowszej wersji Androida nawet bez konieczności płacenia dużych sum za topowe smartfony. Jest to strategia podobna do tej znanej z urządzeń Google Play Edition oraz najnowszych Motoroli jak Moto G, oraz Moto E. Pewne jest, że tanie smartfony zostaną zaktualizowane do Androida L.

Google rozpoczęło również współpracę z lokalnym operatorem komórkowym – Airtelem. W rezultacie użytkownicy tej sieci będą mogli pobrać aktualizację do Androida L bez płacenia za transfer danych oraz otrzymają darmowe 200 MB do wykorzystania na pobranie aplikacji ze Sklepu Google Play.

Kolejnymi państwami, których mieszkańcy otrzymają możliwość kupna urządzeń z Androidem One, będą Filipiny, Pakistan, Sri Lanka, Bangladesz. Premiera urządzeń z nowym systemem Google powinna nastąpić jeszcze w tym roku. Amerykanie ogłosili również nawiązanie współpracy z takimi firmami jak HTC, Asus, Acer, Panasonic, Lenovo oraz Qualcomm.

Indie są drugim co wielkości rynkiem mobilnym na świecie. Zarówno Google, jak i Microsoft dostrzegają w tym państwie ogromny potencjał. Wraz z premierą Androida One, firma z Mountain View może zyskać sobie ogromną rzeszę klientów, którzy będą mogli sobie pozwolić na zakup niedrogich urządzeń wyposażonych w najnowszą wersję systemu Android.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (18)
bETHUVAD