Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą mieć uzasadnione obawy o swoje bezpieczeństwo. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Dublinie, w przypadku części smartfonów dane o użytkownikach zbierane są także wtedy, gdy pozornie takie funkcje wyłączono.

bEUjxLfV

Na problem zwraca uwagę Gizmodo, powołując się na badania z dublińskiego Trinity College. Badacze wzięli na tapet 6 popularnych odmian Androida (wśród nich system Samsunga, Huawei czy Xiaomi) i uznali, że powszechny jest problem wysyłania informacji o użytkownikach na serwery - ale niekoniecznie chodzi tu o serwery Google'a.

Jako źródło problemu wskazywane są aplikacje preinstalowane w smartfonach. Ciekawym przykładem jest zestaw w Androidzie przygotowywanym przez Samsunga, gdzie znajduje się komplet aplikacji Microsoftu, a wśród nich LinkedIn. Jak podają badacze, mimo, że użytkownik może nigdy nie włączyć aplikacji, w tle i tak gromadzi ona podstawowe dane i co jakiś czas aktualizuje je na serwerze twórców.

Fragment opisywanych badań - podsumowanie udostępnianych danych
Źródło zdjęć: © scss.tcd.ie
Fragment opisywanych badań - podsumowanie udostępnianych danych

W smartfonach Xiaomi i Huawei wykryto natomiast regularną komunikację z serwerami za każdym razem, gdy użytkownik wysyła wiadomość tekstową. Kolejny przykład z Microsoftem to zaś klawiatura SwiftKey, która w smartfonach, gdzie jest preinstalowana, wysyła regularnie logi dotyczące sposobu użytkowania.

bEUjxLfX

W praktyce główny problem polega na tym, że systemowych aplikacji nie można usunąć ze smartfonu bez tzw. rootowania. Tego zaś nie da się uznać za wygodne rozwiązanie, a przede wszystkim polecić znakomitej większości użytkowników, która nie jest zainteresowana tak szczegółowymi aspektami technicznymi działania systemu Android.

Android: oszuści mają cię na widelcu. Mogą szpiegować i kraść dane
Android: oszuści mają cię na widelcu. Mogą szpiegować i kraść dane

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (124)
bEUjxLgT