Android prawdopodobnie pomaga cię śledzić i możesz o tym nie wiedzieć

Android prawdopodobnie pomaga cię śledzić i możesz o tym nie wiedzieć
15.10.2021 21:50
Aplikacje na Androidzie
Aplikacje na Androidzie
Źródło zdjęć: © Pexels

Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą mieć uzasadnione obawy o swoje bezpieczeństwo. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Dublinie, w przypadku części smartfonów dane o użytkownikach zbierane są także wtedy, gdy pozornie takie funkcje wyłączono.

Na problem zwraca uwagę Gizmodo, powołując się na badania z dublińskiego Trinity College. Badacze wzięli na tapet 6 popularnych odmian Androida (wśród nich system Samsunga, Huawei czy Xiaomi) i uznali, że powszechny jest problem wysyłania informacji o użytkownikach na serwery - ale niekoniecznie chodzi tu o serwery Google'a.

Jako źródło problemu wskazywane są aplikacje preinstalowane w smartfonach. Ciekawym przykładem jest zestaw w Androidzie przygotowywanym przez Samsunga, gdzie znajduje się komplet aplikacji Microsoftu, a wśród nich LinkedIn. Jak podają badacze, mimo, że użytkownik może nigdy nie włączyć aplikacji, w tle i tak gromadzi ona podstawowe dane i co jakiś czas aktualizuje je na serwerze twórców.

Fragment opisywanych badań - podsumowanie udostępnianych danych
Źródło zdjęć: © scss.tcd.ie
Fragment opisywanych badań - podsumowanie udostępnianych danych

W smartfonach Xiaomi i Huawei wykryto natomiast regularną komunikację z serwerami za każdym razem, gdy użytkownik wysyła wiadomość tekstową. Kolejny przykład z Microsoftem to zaś klawiatura SwiftKey, która w smartfonach, gdzie jest preinstalowana, wysyła regularnie logi dotyczące sposobu użytkowania.

W praktyce główny problem polega na tym, że systemowych aplikacji nie można usunąć ze smartfonu bez tzw. rootowania. Tego zaś nie da się uznać za wygodne rozwiązanie, a przede wszystkim polecić znakomitej większości użytkowników, która nie jest zainteresowana tak szczegółowymi aspektami technicznymi działania systemu Android.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)