Android z systemem plików ext4

Strona głównaAndroid z systemem plików ext4
29.12.2010 02:20
Grzegorz Niemirowski
Grzegorz Niemirowski

System plików ext4 powoli zadomawia się na komputerach użytkowników Linuksa. Teraz ma szansę trafić także do smartfonów.

Pierwszym takim urządzeniem będzie Nexus S, który Google właśnie wprowadza na rynek. Obecnie smartfony z Androidem korzystają z systemu plików YAFFS, który jest prosty i zoptymalizowany pod kątem pamięci Flash. Niewielki stopień skomplikowania YAFFS powoduje, że ma pewną wadę: jest jednowątkowy. Do niedawna nie było to problemem, lecz teraz sytuacja się zmienia. Pojawiają się urządzenia przenośne z procesorami wielordzeniowymi i jednowątkowość YAFFS będzie się przyczyniała do spadku wydajności operacji plikowych. Stąd też postanowiono skorzystać z innego systemu plików. Wybór padł na zyskujący coraz większą popularność ext4. Zmiana nie będzie raczej zauważalna dla użytkowników i twórców aplikacji. Jedynie w przypadku programów uzyskujących bezpośredni dostęp do systemu plików, deweloperzy będą musieli pamiętać o fakcie buforowania danych przez ext4.

Rozważano także zastosowanie systemu plików btrfs, który ma zastąpić ext4. Uznano jednak, że system ten nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)