Android z systemem plików ext4

Android z systemem plików ext4

Grzegorz Niemirowski
29.12.2010 02:20

System plików ext4 powoli zadomawia się na komputerach użytkowników Linuksa. Teraz ma szansę trafić także do smartfonów.

Pierwszym takim urządzeniem będzie Nexus S, który Google właśnie wprowadza na rynek. Obecnie smartfony z Androidem korzystają z systemu plików YAFFS, który jest prosty i zoptymalizowany pod kątem pamięci Flash. Niewielki stopień skomplikowania YAFFS powoduje, że ma pewną wadę: jest jednowątkowy. Do niedawna nie było to problemem, lecz teraz sytuacja się zmienia. Pojawiają się urządzenia przenośne z procesorami wielordzeniowymi i jednowątkowość YAFFS będzie się przyczyniała do spadku wydajności operacji plikowych. Stąd też postanowiono skorzystać z innego systemu plików. Wybór padł na zyskujący coraz większą popularność ext4. Zmiana nie będzie raczej zauważalna dla użytkowników i twórców aplikacji. Jedynie w przypadku programów uzyskujących bezpośredni dostęp do systemu plików, deweloperzy będą musieli pamiętać o fakcie buforowania danych przez ext4.

Rozważano także zastosowanie systemu plików btrfs, który ma zastąpić ext4. Uznano jednak, że system ten nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)