Anonimowa sieć MegaNet Kima Dotcoma ruszy za rok, pełną moc uzyskać ma za 10 lat

Anonimowa sieć MegaNet Kima Dotcoma ruszy za rok, pełną moc uzyskać ma za 10 lat

Graffiti z Dotcomem w muzeum Abode of Chaos (źródło: Wikimedia)
Graffiti z Dotcomem w muzeum Abode of Chaos (źródło: Wikimedia)
06.11.2015 11:48

Walka o prywatność i anonimowość w takim Internecie, jaki dziśmamy, wydaje się być coraz bardziej walką prowadzoną zestraconych pozycji. Zapewne gdyby nie organizacje takie jakElectronic Frontier Foundation, byłoby jeszcze gorzej, ale nie masię co łudzić – władze nigdy nie zrezygnują z prób kontrolicyberprzestrzeni. Kim Dotcom wierzy jednak, że jest sposób naucieczkę przez inwigilującymi nas służbami – trzeba zbudowaćnowy Internet, od podstaw zaprojektowany z myślą o prywatności ianonimowości, Internet wolny od adresów IP.

O swojej inicjatywie Dotcom przypomniał podczas australijskiejkonferencji SydStart, w której brał zdalny udział ze swojego domuw Nowej Zelandii, gdzie oczekuje wyniku procesu o ekstradycję.Przypomnijmy – informacje o MegaNecie pojawiłysię po raz pierwszy w lutym tego roku. Wtedy to znienawidzonyprzez branżę filmową internetowy przedsiębiorca wyjaśniał, żenowa, pozbawiona adresowania IP sieć miałaby bazować na łańcuchubloków takim, jak wykorzystywany przez Bitcoina, a jej węzłamibyłyby smartfony. Teraz poznaliśmy nowe szczegóły śmiałegoplanu, zakrojonego na jakieś 10 lat.

Graffiti z Dotcomem w muzeum Abode of Chaos (źródło: Wikimedia)
Graffiti z Dotcomem w muzeum Abode of Chaos (źródło: Wikimedia)

W ciągu tych następnych 10 lat pojawią się, zdaniem Dotcoma,smartfony dziesięciokrotnie wydajniejsze, dorównujące dzisiejszymkomputerom desktopowym, pozwalające nawet na 48 godzin pracy podpełnym obciążeniem na jednym ładowaniu akumulatora. To z takichurządzeń będzie mogła powstać w pełni szyfrowana sieć P2P,wykorzystująca zalety łańcucha bloków i nowych protokołów dokomunikowania się i wymiany danych. Dzięki rezygnacji zadresowania IP, sieć taka będzie zarówno odporna na ataki DDoS,jak i zapewniająca całkowitą anonimowość.

Przystępując do MegaNetu, użytkownik będzie decydował się,ile odda całej sieci mocy obliczeniowej, pamięci masowej iprzepustowości swojego urządzenia. Domyślnie „danina” będziebardzo ograniczona, wykorzystywana ma być tylko pamięć masowa –a dopiero za zgodą użytkownika, dostępne mu pasmo sieciowe i mocobliczeniowa, gdy np. urządzenie jest podłączone do ładowarki ikorzysta z Wi-Fi.

Wygląda na to, że łańcuch bloków zostanie wykorzystany jakoodpowiednik systemu nazw domen. Ma on przechowywać pliki opisująceten alternatywny prywatny Internet, a skoro opis ten zostaniezawarty w łańcuchu, nikt nie będzie mógł wymusić usunięcia zMegaNetu jakichkolwiek zasobów.

Na możliwość zapoznania się z MegaNetem nie będziemy musielijednak czekać 10 lat. Kim Dotcom obiecuje, że pokaże wczesnąwersję nowego Internetu społeczności użytkowników i ekspertów wdziedzinie bezpieczeństwa już w przyszłym roku. Jest przekonany,że w ciągu 12 miesięcy od premiery pozyska 100 milionówużytkowników.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)