Apache przenosi swój kod na GitHub, nie martwi się Microsoftem

Apache przenosi swój kod na GitHub, nie martwi się Microsoftem29.04.2019 16:23
Fundacja Apache przenosi swój kod na GitHub, nie martwi się Microsoftem
Fundacja Apache przenosi swój kod na GitHub, nie martwi się Microsoftem

Przejęcie GitHuba przez Microsoft budziło sporo obaw i protestów ze strony programistów, ale wbrew pozorom nie ma konfliktu między Microsoftem i społecznością Open Source. Przeciwnie. Do licznego grona użytkowników GitHuba dołączyła Apache Software Foundation z 350 otwartymi projektami.

Wydarzenie jest warte odnotowania, gdyż Apache Software Foundation (ASF) to największa obecnie fundacja w świecie open source. Organizacja skupia wolontariuszy tworzących i zarządzających projektami, prowadzi inkubator i w sumie prowadzi 350 otwartych projektów i inicjatyw. Do najbardziej rozpoznawalnych należą serwer HTTP Apache i OpenOffice, przekazany fundacji przez firmę Oracle. Inne rozpoznawalne projekty to CloudStack, Cordova, Eagle, Hadoop, Groovy, NetBeans, Maven, Subversion czy Tomcat.

W posiadaniu ASF jest ponad 200 milionów linii kodu, nad którymi czuwa 730 stałych członków organizacji i 7 tys. niezależnych programistów. Przez 20 lat fundacja zgromadziła w repozytorium ponad 3 miliony commitów, zawierających ponad miliard linii kodu.

Dlaczego GitHub?

Do tej pory projekty ASF były rozwijane z użyciem dwóch typów kontroli wersji. Stosowany był należący do niej system Subversion oraz Git, a repozytoria były częścią własnej infrastruktury fundacji. Z czasem popularność GitHuba rosła, a społeczność coraz częściej chciała z niego korzystać.

Dorobek ASF był już dostępny na GitHubie, ale w trybie tylko do odczytu. Wolontariusze musieli publikować modyfikacje, korzystając z własnego systemu fundacji. Jednak popularność GitHuba rośnie, a wraz z nią chęć korzystania z jego narzędzi dla programistów.

Od 2016 roku ASF pracowała nad integracją usług GitHuba z własnymi repozytoriami. Projekty były przenoszone stopniowo, a integracja poprawiana w miarę postępów prac. W 2018 roku wolontariuszy poproszono o przenoszenie pracy z własnego Gita fundacji na GitHub. Proces ten został już zakończony, stary Git wyłączony, a Subversion fundacji służy jako kopia zapasowa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)