Apache przenosi swój kod na GitHub, nie martwi się Microsoftem

Apache przenosi swój kod na GitHub, nie martwi się Microsoftem

Fundacja Apache przenosi swój kod na GitHub, nie martwi się Microsoftem
Fundacja Apache przenosi swój kod na GitHub, nie martwi się Microsoftem
29.04.2019 16:23

Przejęcie GitHuba przez Microsoft budziło sporo obaw i protestów ze strony programistów, ale wbrew pozorom nie ma konfliktu między Microsoftem i społecznością Open Source. Przeciwnie. Do licznego grona użytkowników GitHuba dołączyła Apache Software Foundation z 350 otwartymi projektami.

Wydarzenie jest warte odnotowania, gdyż Apache Software Foundation (ASF) to największa obecnie fundacja w świecie open source. Organizacja skupia wolontariuszy tworzących i zarządzających projektami, prowadzi inkubator i w sumie prowadzi 350 otwartych projektów i inicjatyw. Do najbardziej rozpoznawalnych należą serwer HTTP Apache i OpenOffice, przekazany fundacji przez firmę Oracle. Inne rozpoznawalne projekty to CloudStack, Cordova, Eagle, Hadoop, Groovy, NetBeans, Maven, Subversion czy Tomcat.

W posiadaniu ASF jest ponad 200 milionów linii kodu, nad którymi czuwa 730 stałych członków organizacji i 7 tys. niezależnych programistów. Przez 20 lat fundacja zgromadziła w repozytorium ponad 3 miliony commitów, zawierających ponad miliard linii kodu.

Dlaczego GitHub?

Do tej pory projekty ASF były rozwijane z użyciem dwóch typów kontroli wersji. Stosowany był należący do niej system Subversion oraz Git, a repozytoria były częścią własnej infrastruktury fundacji. Z czasem popularność GitHuba rosła, a społeczność coraz częściej chciała z niego korzystać.

Dorobek ASF był już dostępny na GitHubie, ale w trybie tylko do odczytu. Wolontariusze musieli publikować modyfikacje, korzystając z własnego systemu fundacji. Jednak popularność GitHuba rośnie, a wraz z nią chęć korzystania z jego narzędzi dla programistów.

Od 2016 roku ASF pracowała nad integracją usług GitHuba z własnymi repozytoriami. Projekty były przenoszone stopniowo, a integracja poprawiana w miarę postępów prac. W 2018 roku wolontariuszy poproszono o przenoszenie pracy z własnego Gita fundacji na GitHub. Proces ten został już zakończony, stary Git wyłączony, a Subversion fundacji służy jako kopia zapasowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)