Apache OpenOffice 4.1.5

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Apache OpenOffice (wcześniej OpenOffice.org) to w pełni darmowy pakiet biurowy, rozpowszechniany na zasadach Open Source. Obok LibreOffice jest to jeden z najpoważniejszych konkurentów Microsoft Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress.

Uwaga: jeśli po prostu szukasz najlepszego darmowego pakietu biurowego, wybierz LibreOffice. Jest on nowocześniejszy i lepiej sobie radzi z dokumentami Microsoft Office.

Masz wątpliwości? Przeczytaj nasze porównanie OpenOffice i LibreOffice.

Dzięki programom zawartym w pakiecie OpenOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet OpenOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

OpenOffice to już trup? LibreOffice nie dało szans starszemu bratu

91
24.04.2015  •  Mateusz Zasuwik

Pięć lat po wielkiej schizmie w świecie wolnych pakietów biurowych środowisko zaczęło przyznawać się do tego, co przez długi czas było skrywane pod kurtyną milczenia. OpenOffice to trup, ofiara swojego młodszego brata. W ostatnim wpisie na prawie już martwym blogu, Andrea Pescetti straszy najwierniejszych fanów pakietu OpenOffice i ostrzega, że gdy umrze sam protoplasta, zawali się cały ekosystem tego biurowego pakietu. Co to miałoby oznaczać? Niepowetowane straty dla świata, a także dla twórców LibreOffice. Jak sam przyznaje: Biorąc pod uwagę fakt, że OpenOffice potrzebuje obecnie…

Recenzje użytkowników

możliwość wyboru języka przy instalacji, duże możliwości ustawień, bezpłatny
wolno się otwiera i zamyka
ocena użytkownika

W mojej recenzji skupię się wyłącznie na Writerze OpenOffice, bo chyba ten segment pakietu jest przede wszystkim (o ile nie wyłącznie) używany przez użytkowników domowych. Będę się przy każdym porównaniu odwoływał do płatnego programu biurowego Microsoft Office Word 2007, który mam zainstalowany na komputerze (Windows 7 Professional Service Pack 1 64-bit, procesor: Intel (R) Core 2 Duo CPU E7500 @2,93 GHz, 2,13 GHz, RAM: 2GB).

Uwaga ogólna: Edytor OpenOffice ma niemal te same,co MS Word możliwości redagowania i formatowania tekstu, wstawianie grafik, wykresów i tabel, komentarzy, przypisów, podobnie jest z kopiowaniem i wklejaniem tekstów z Internetu. więc tu nie ma co się specjalnie rozwodzić, skupię się zatem na różnicach, które wychwyciłem, a które a dla mnie ważne:

* Pakiet OpenOfice można zainstalować w dowolnym języku, niezależnym od języka systemu operacyjnego,
* Kolorowanie tekstu – MS Word ma rozwijany przybornik kolorów pod prawym przyciskiem myszy, OpenOffice oferuje na pasku zadań gotową paletkę ze 153 kolorami, ale jak się chce zdefiniować własne kolory (wg RGB lub CMYK) to trzeba kliknąć zakładkę narzędzia, w niej kliknąć zakładkę „opcje” a w opcjach: „kolory”. Trochę to trwa i jest to rozwiązanie wyraźnie gorsze niż w MS Word. Jeszcze gorzej jest ustalaniem koloru tekstu – w przypadku MS Worda: prawy przycisk myszy, klikamy „więcej kolorów” i na paletce wyświetla się kolor, którego parametry chcemy ustalić. W OpenOffice takiej funkcji nie znalazłem,
* Przy kopiowaniu tekstów z obrazami z OpenOffice do MS Worda obrazy się nie kopiują, pozostaje tylko ramka
* OpenOffice bardzo wolno otwiera długie, kilkudziesięciostronicowe teksty napisane MS Wordzie, obrazy się nie wyświetlają

Uwaga końcowa: Writer OpenOffice jest słabszy od swego Microsoftowego odpowiednika (dość już leciwego, przyznaję). Nie jest tak płynny podczas edytowania tekstu, wolno się otwiera i zamyka, przy zamykaniu czasem się zawiesza, nawet w przypadku wybrania opcji: „odrzuć zmiany”. A ponieważ jak słychać, jest już porzucony, czyli lepiej nie będzie, a szkoda. Powierzchownie przetestowałem jego najpoważniejszego konkurenta LibreOffice, ale ten niestety już na starcie okazał się gorszy: zainstalował się w takim języku, w jakim mam zainstalowany system operacyjny. Klops! W tej sytuacji trudno mi zawyrokować, czy jest on lepszy.

17.02.2018 01:38 | Recenzja do wersji 4.1.5
Można zrobić ebooka albo stronę internetową i można wsyłać zapisane dane html do nvu
żadne
ocena użytkownika

Apache OpenOffice to największy konkurent Microsoft Office ma Open Source dzięki temu można kopiować legalnie i za darmo OpenOffice ma przydatne funkcje jak tworzenie strony html oraz możemy stworzyć ebooka to było na tyle

27.01.2017 08:39 | Recenzja do wersji 4.1.3

Komentarze

0 nowych
  #806 29.03.2018 14:04

@Anonim (niezalogowany): Ale OpenOffice jest zdecydowanie stabilniejszy i szybszy do LibreOffice, ma wszystko co potrzeba do zwykłej pracy. Chwalę go sobie, Libre dwa razy próbowałem, ale nie było chemii między nami :)

  #805 23.03.2018 10:28

Niestety ale OpenOffice nie jest w stanie konkurować z Microsoft Office ani nawet ze swoim forkiem Libreoffice. Moim zdaniem wszystko co oferuje OpenOffice działa lepiej na Libreoffice

  #804 19.03.2018 01:41

@TOmeee (niezalogowany): "Nie wiesz co piszesz. Libre to tylko kosmetyczne zmiany,"

To ty nie wiesz co piszesz. Libre to fork, który rozwija się całkowicie nie zależnie i już dawno wyprzedził pierwowzór. Większość deweloperów OpenOffice przeszła do LibreOffice. Spójrz sobie na aktywność repozytorium z kodem źródłowym i zobaczysz co mówię. OpenOffice stoi w miejscu od kilku lat, a LibreOffice ciągle się ulepsza i dodaje nowości (np. pożądaną przez wielu wstążkę).

  #803 13.03.2018 22:22

@Anonim (niezalogowany): Nie wiesz co piszesz. Libre to tylko kosmetyczne zmiany, a sam pakiet Open Office to oprogramowanie otwarte, którego autorami nie są ludzie "tworzący" Libre.

  #802 02.03.2018 07:11

Najgorsze co przydarzyło się mi podczas pracy z tym programem to brak widocznej opcji rotacji obrazu . Wydawało by się że to jedno z podstawowych narzędzi a niestety po półtorej godzinie miałem dość szukania, tracąc resztki szacunku do tego programu

  #801 01.03.2018 23:47

Libre go miażdży jak chce chociażby tym, że jest ciągle rozwijany i mamy ciągle nowe wersje. U OpenOffice cisza i mało co się dzieje. Polecam Libre, lepszy.

  #800 06.02.2018 16:22

@PWr007 (niezalogowany): libre jest do bani

  #799 06.02.2018 16:21

prawba libre jest do bami

  #798 25.01.2018 01:19

Błędne jest twierdzenie redakcji, że Libre lepiej sobie radzi z dokumentami MS Office, bo to po prostu nieprawda. Wielokrotnie sam to sprawdzałem, oraz wielu moich kolegów na uczelni gdzie przetestowaliśmy wspólnie wiele rozwiązań no i najlepszym zamiennikiem jest OpenOffice, który nie sprawia problemów z plikami z MS Office tak jak libre, które jest po prostu bezużyteczne!

  #797 21.01.2018 10:31

OpenOffice jest lepszy od LibreOffice

  #796 13.01.2018 11:45

korzystam z OO win10 i LO na xp . OO jest stabilny, mniejszy łatwy w konfiguracji i dobrze współpracuje zarówno z LO i MSO.
polecam

Bartxomiej   2 #795 12.01.2018 19:06

Dziwne. Po aktualizacji OpenOffice 4.1.4 do 4.1.5 na początku była normalna ikona na pulpicie, a później mam uszkodzoną, odświeżenie pulpitu nic nie pomaga. Pobierałem program na stronie producenta w systemie Windows 8.1.

Edit: Wystarczyło we właściwościach w zmianie ikon wybrać ikonę na jakąś dowolną, potem dać tą wcześniejszą oraz zapisać zmiany i po problemie.

Autor edytował komentarz w dniu: 12.01.2018 20:12
  #794 11.01.2018 19:33

@Mar6 (niezalogowany):

Sprawdź w jakich odstępach czasu pojawiają się poprawki prawie po roku. Z wersji 4.1.3 do 4.1.4 poprawki raczej kosmetyczne. Kiedyś Open był bardzo dobry, ale z racji, że przez dłuższy czas nie wydaje updatów mówi się o jego umieraniu i powolnej śmierci.

  #793 29.12.2017 19:24

majorgeeks.com zamieścił przedwczoraj link (do własnych zasobów) do angielskiej wersji 4.5.1. Stąd to całe zamieszanie na DP. (http://www.majorgeeks.com/mg/getmirror/apache_openoffice_org_for_windows,1.html)

MaryPL   4 #792 29.12.2017 10:39

@Krzysztof 259: Dokładnie 4.1.5. nie ma, ale 4.1.4 można po polsku dostać ze strony Apache. DP zły link umieściły. https://www.openoffice.org/pl/download/

Autor edytował komentarz w dniu: 29.12.2017 10:43
Krzysztof 259   5 #791 28.12.2017 21:07

Nie ma takiej wersji. Po kliknięciu "pobierz" ściąga wersję 4.1.4 i to w wersji en-US.

  #790 28.12.2017 17:32

@Galaxy196 (niezalogowany): Moim zdaniem z otwieraniem tego typu dokumentów Apache OpenOffice radzi sobie lepiej niż LibreOffice.

MaryPL   4 #789 28.12.2017 09:57

Wersja 4.1.4 jest również po polsku, a nie tylko 3.4.1 jak jest na DP.

Autor edytował komentarz w dniu: 28.12.2017 09:59
  #788 25.12.2017 21:32

Witam. Pytanie. Jak najnowszy Open Office radzi sobie z otwieraniem dokumentów z rozszerzeniem/typu x ? DOCX, XLSX, PPTX itp. Proszę o odpowiedź. Warto przesiadać się z Libre na Open ?

  #787 08.12.2017 20:55

@Mar6 (niezalogowany): Całkowicie się z tobą zgadzam. I ta uwaga wkomponowana w opis programu: "jeśli po prostu szukasz najlepszego darmowego pakietu biurowego..." - żenujące.

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRecenzja Xiaomi Mi Mix 2S. Naprawdę świetnie, ale jeszcze bez perfekcji