Aplikacje do weryfikacji dwuetapowej – warto je znać

Aplikacje do weryfikacji dwuetapowej – warto je znać

Zagrożenie atakiem hakerskim
Zagrożenie atakiem hakerskim
Źródło zdjęć: © Pixabay | TheDigitalArtist
Marcin Hołowacz
27.10.2022 15:25

Weryfikacja dwuetapowa daje szansę na znacznie lepszą ochronę wrażliwych danych. W dzisiejszym świecie jest to niezwykle ważny aspekt naszej codzienności, ponieważ ewentualne włamania na różnego rodzaju konta są problematyczne i stresujące. Podajemy dobre aplikacje do weryfikacji dwuetapowej.

Google Authenticator

Google Authenticator sprawia, że urządzenie mobilne zmienia się w token w celu zwiększenia bezpieczeństwa kont usług internetowych. Aplikacja ma na celu generować kody, które służą jako dodatkowe poświadczenie obok hasła dostępowego. Cała idea sprowadza się do tego, żeby doszło do sparowania z usługami internetowymi, które potrzebują weryfikacji dwuetapowej.

Google Authenticator
Google Authenticator© dobreprogramy

Token sprawdzi się na przykład w serwisie Wordpress z odpowiednimi wtyczkami, a także w przypadku konta Microsoft czy usług od Amazon bądź Dropbox. Warto dodać, że sugestia od producenta jest taka, aby użytkownik wykorzystywał token w celach powiązanych z dostępem do konta Google. Nowe konta da się dołączać wpisując specjalny klucz wygenerowany przez aplikację zewnętrzną. Jest też opcja wykorzystująca skanowanie kodów QR.

Authy

Authy to kolejna aplikacja zapewniająca sprawne obsługiwanie mechanizmu weryfikacji dwuetapowej. Wiele osób będzie mogło zauważyć pewne podobieństwa zbliżające Authy do Google Authenticator. Tutaj również mamy możliwość dodawania witryn za pośrednictwem generowanych kodów QR. Z kolei w przypadku gdy użytkownikowi bardziej odpowiada takie rozwiązanie, możliwe jest także ręczne podawanie specjalnego kodu.

Authy
Authy© dobreprogramy

Sporo ludzi może stwierdzić, że bardzo przydatne jest także dawanie możliwości stworzenia kopii zapasowej danych, co pomoże m.in. w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu zgubimy nasze urządzenie. Authy można użyć jako generatora tokenów np. do Facebooka, Google, Microsoft itd. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że aplikacja daje możliwość kopiowania tokenów do schowka.

Microsoft Authenticator

Microsoft Authenticator współpracuje z dwuetapową autoryzacją, która będzie nam potrzebna np. w usługach Microsoftu i Google. W związku z tym użytkownik może cieszyć się podwyższonym stopniem bezpieczeństwa, co w dzisiejszych czasach nabiera na znaczeniu. Logowanie na konto z aktywną dwuetapową autoryzacją wiąże się tu z przydatnymi powiadomieniami o każdym logowaniu. Warto dodać, że aby zatwierdzić logowanie, wystarczy zastosować się do instrukcji.

Microsoft Authenticator
Microsoft Authenticator© dobreprogramy

Oczywiście Microsoft Authenticator powiążemy z interesującymi nas kontami w taki sposób, jaki nam akurat odpowiada. Do wyboru jest chociażby skanowanie kodu QR. Zwolennicy innego rozwiązania ucieszą się, że jest także standardowe, jednorazowe logowanie na konto.

Marcin Hołowacz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)