Apple, Google, Microsoft - tydzień w wielkich firmach

Apple, Google, Microsoft - tydzień w wielkich firmach

23.04.2011 16:49

Pozwy sądowe i wyniki finansowe - to jedne z najczęstszych tematów tego tygodnia. Wielkie firmy mają coraz większe problemy z patentami.

Apple oskarżył Samsunga o naruszenie patentów dotyczących smartfonów iPhone. Firma zarzuca swojemu konkurentowi skopiowanie rozwiązań nie tylko w oprogramowaniu telefonu czy jego budowie, ale nawet... opakowaniach. Samsung nie pozostał dłużny, odpowiadając własnymi kontrpozwami przeciwko firmie Apple. Zdaniem analityków sprawa może ciągnąć się latami w sądzie, jednak głównym celem nie jest wygrana, ale spowolnienie konkurenta. Kolejna ciekawa wiadomość z Cupertino również dotyczy smartfonów. Okazuje się, że korzystając z iOS możemy być śledzeni. W minionym tygodniu Apple ogłosił też wyjątkowo dobre wyniki finansowe za ostatni kwartał.

Z kolei po ogłoszeniu wyników firmy Google powstał niepokój wśród inwestorów tej firmy. Obawiają się oni zmian, które wprowadza nowy szef spółki, Larry Page, a także przyszłości giganta - zwłaszcza w kontekście walki o usługi społecznościowe. Google obecnie oddaje pole takim serwisom jak Facebook czy Twitter, nie proponując konkurencyjnych rozwiązań. Firma przegrała też w sądzie spór o patenty związane z Androidem i będzie musiała zapłacić wysoką karę - 5 mln dolarów. Poza tym informowaliśmy także o wprowadzeniu filmów w formacie WebM w serwisie YouTube, a także wydaniu rozszerzenia dla przeglądarki Internet Explorer. Aktualizacja Google Toolbara do wersji 7 wprowadza wiele ciekawych funkcji jak choćby Google Instant.

Microsoft również ma problemy z wymiarem sprawiedliwości. Właśnie rozpoczęła się sprawa w Sądzie Najwyższym USA dotycząca naruszenia patentów firmy i4i. Jeżeli Microsoft przegra, a jest to ostatnia instancja, może go to sporo kosztować. W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Internet Explorer 10 nie będzie dostępny dla Windows Vista, zaś Windows 8 będzie można uruchomić z urządzenia USB. Możliwe też, że przyszłe wydanie systemu Microsoftu będzie wyposażone w integrację z Kinectem. Pakiet SDK dla tego urządzenia ma być wydany niebawem, jednak bez otwartego źródła. Warto też wspomnieć o zapowiedziach dotyczących pakietu Office, przenośnego antywirusa od Microsoftu czy publicznej becie Office 365.

Na koniec informacja o pracach Komisji Europejskiej. Opublikowany raport wzywa krajowych regulatorów do większej przejrzystości w sprawie Internetu. Chodzi tutaj o liczne nadużycia, jakich dopuszczają się europejscy operatorzy. Zmiany powinny wejść w życie już 25 maja.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)