Apple ma dobry pomysł na wykorzystanie przedniej szyby w samochodzie

Apple ma dobry pomysł na wykorzystanie przedniej szyby w samochodzie

06.08.2018 13:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oprogramowanie Apple dostępne jest już w samochodach. Po podłączeniu smartfonu do systemu infotainment, można korzystać z CarPlay. Względem wybranych wbudowanych rozwiązań ma jednak kilka niedociągnięć, w tym m.in. brak dostępu do ekranu HUD w samochodzie. Niebawem może się to jednak zmienić, Apple złożyło nowy wniosek patentowy.

Patent opisuje pomysł na wprowadzenie rozszerzonej rzeczywistości, która byłaby wyświetlana na przedniej szybkie, podobnie jak ma to miejsce w obecnie stosowanych wyświetlaczach Head-Up. Rozwiązanie Apple skupia się na autonomicznych pojazdach, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby trafiło do obecnych aut, które wciąż wymagają kierowcy.

Obraz

Szyba samochodu mogłaby posłużyć do informowania o podstawowych danych, jak chociażby prędkości i obowiązującego ograniczenia. Warto zwrócić uwagę, że takie dane dostępne są już w wielu nowych autach mających ekran HUD. Kolejne założenia to dostarczenie interfejsu aplikacji, np. połączenie z FaceTime (czyli także połączenia wideo). Apple chciałoby także nakładać wirtualne obiekty na obraz widoczny przez przednią szybę, co oznacza wprowadzenie rozszerzonej rzeczywistości.

Obraz

Do pobrania obrazu otoczenia, który będzie niezbędny, aby następnie nałożyć na niego wirtualne obiekty, posłużyć mają czujniki, radary i kamery montowane w samochodzie. Pozwolą one wykryć nawierzchnię, znaki, kształt czy odległość obiektów. Najpewniej zbierane będą także informacje dotyczące m.in. warunków oświetleniowych.

W nowych samochodach ekran Head-Up widoczny jest najczęściej tylko dla kierowcy. Patent Apple opisuje natomiast zastosowanie do kilku wyświetlacz rozszerzonej rzeczywistości, które znajdowałaby się w różnych częściach szyby i byłyby dostępne także dla pasażerów. Obraz AR mógłby być nakładany na pasy na jezdni, wskazując, którym powinniśmy jechać.

Część z założeń patentu mogłaby trafić do już produkowanych samochodów. W końcu używając Apple CarPlay nie otrzymamy wskazań nawigacji na ekranie Head-Up, co jest całkiem komfortowym rozwiązaniem. Wskazania mogłyby posłużyć także do informowania o nadchodzącym połączeniu czy wyświetlania listy odtwarzanych utworów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)