Apple Mac z chipem ARM M1 oficjalnie. Znamy specyfikacje oraz ceny

Apple Mac z chipem ARM M1 oficjalnie. Znamy specyfikacje oraz ceny

Apple Mac z chipem ARM M1 oficjalnie. Znamy specyfikacje oraz ceny
Piotr Urbaniak
11.11.2020 00:32, aktualizacja: 11.11.2020 01:37

Jeszcze jedno. Pod takim hasłem odbyła się wieczorna konferencja Apple'a. Wyszło jednak, że niezupełnie jedno, a trzy. Trzy nowe Maki z procesorem Apple M1.

O tym, że firma z Cupertino dąży do zmiany procesorów z x86 na ARM wiedzieliśmy już od pewnego czasu. Niewiadomą pozostawał jednakowoż styl przesiadki, jak również dokładniejsze specyfikacje nowych chipów. Nadszedł czas odpowiedzi.

Po pierwsze – jak się okazuje, chip jest w gruncie rzeczy jeden. Nazywa się M1, ma 16 mld tranzystorów i powstaje w procesie litograficznym klasy 5 nm. Obok ośmiu rdzeni ARM, dysponuje także ośmiordzeniowym układem graficznym (w wybranych konfiguracjach ściętym do siedmiu jednostek) oraz 16-rdzeniowym koprocesorem przetwarzania neuronowego.

Obraz

Co dodatkowo szczególne, 8 GB pamięci operacyjnej wbudowano wprost w krzem. Całości dopełniają tymczasem kontroler pamięci masowej ze sprzętową obsługą algorytmu AES, kontroler USB4 / Thunderbolt, a także autorski procesor sygnałowy, o którym jednak nie powiedziano na razie zbyt wiele. Prócz tego, że jest zaawansowany.

Po drugie – na start Apple przygotował trzy modele komputerów. Laptopy MacBook Air oraz Pro 13, a także stacjonarną miniaturkę Mac mini. Niemniej od strony fizycznej nie różnią się one zbytnio od tego, co już sprzedawano z intelem.

Obraz

Wszystkie pracują pod kontrolą zoptymalizowanego systemu macOS Big Sur i zapewniają ponoć znaczący wzrost wydajności względem poprzedników. Zdaniem producenta, różnice wynoszą nawet 2,8 raza dla CPU, około 5 razy dla GPU i 11 razy dla uczenia maszynowego, w odniesieniu do niskonapięciowego Core i7 z czterema fizycznymi rdzeniami.

Przy czym nowe MacBooki mają też oferować znacznie poprawione czasy pracy w terenie: MacBook Air – 18 godz., MacBook Pro – 20 godz.

Apple Mac M1 — ceny i dostępność

Początek sprzedaży zaplanowano na 17 listopada. Ceny w Polsce wyglądają następująco (warto zwrócić uwagę, że są nieznacznie niższe niż w przypadku modeli na intelach):

  • Apple MacBook Air 13 cali - 5 199 zł (SSD 256 GB) i 6 449 zł (SSD 512 GB)
  • Apple MacBook Pro 13 cali - 6 699 zł (SSD 256 GB) i 7 699 zł (SSD 512 GB)
  • Apple Mac mini - 3 699 zł (SSD 256 GB) i 4 699 zł (SSD 512 GB)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)