Apple obnaża branżę technologiczną. Słowem, usuń Facebooka

Apple obnaża branżę technologiczną. Słowem, usuń Facebooka
Piotr Urbaniak

17.12.2020 07:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 8 grudnia w App Store znaleźć można szczegółowe informacje o tym, jakie dane gromadzą poszczególne aplikacje. Nowa polityka prywatności Apple'a nie podoba się twórcom, ale trudno się dziwić: widać jak na dłoni, kto najchętniej buduje nam dossier.

Szczerze powiedziawszy, nie dowiadujemy się tutaj nic, czego wcześniej byśmy nie mogli domniemywać, ale agregowane listy mimo wszystko robią wrażenie.

Jak wynika z danych przedstawianych przez firmę z Cupertino, bezapelacyjnym królem szpiegów jest Facebook. Oprócz imienia i nazwiska, numeru telefonu czy geolokalizacji, klient sieci społecznościowej zbiera m.in. informacje o zakupach w sieci, transakcjach finansowych, a nawet stanie zdrowia. Podobnie inwazyjny jest siostrzany Instagram.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Tylko nieznacznie lepiej wypada komunikator WhatsApp, który wprawdzie nie interesuje się zdrowiem użytkownika, ale finansami już tak. Przy czym do tego właśnie grona można zaliczyć większość social media, w tym chętnie instalowane przez nastolatków TikTok i Snapchat.

Swym własnym torem idzie popularny w środowisku mediowym Twitter. Otóż ten skanuje zdjęcia i wideo w pamięci wewnętrznej urządzenia. Wszystkie dostępne.

Nie tylko social media

Zdrowie i finanse, jednakowo, znajdują się ponadto w kręgu zainteresowań aplikacji randkowych. Tak Tindera, jak i Badoo. Tymczasem stosowany często przez naszych wschodnich sąsiadów komunikator Viber upatrzył sobie identyfikatory reklamowe firm trzecich oraz niesprecyzowane informacje poufne, zaliczane do kategorii inne.

Pozytywnym zaskoczeniem mogą być komunikatory biznesowe, Teams oraz Slack. Nie można ich nazwać zupełnie milkliwymi, bo jednak gromadzą dane geolokalizacyjne i historię wyszukiwań, ale nie ingerują zbytnio w życie prywatne, tj. zdrowie i finanse.

Największą prywatność spośród komunikatorów, co raczej zrozumiałe, zapewniają Telegram oraz Signal. Pierwszy zadowala się kontaktami i numerem telefonu, drugi zaś – samym numerem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)