Apple przejęło pracowników BlackBerry, by stworzyć system operacyjny dla aut

Apple przejęło pracowników BlackBerry, by stworzyć system operacyjny dla aut

27.10.2016 11:17

Projekty badawcze i oprogramowanie Apple rozwijanie jest przede wszystkim w Cupertino, głównej siedzibie znajdującej się w Kalifornii. Jednak w przypadku Projektu Titan, czyli systemu operacyjnego dla samochodów i oprogramowania do autonomicznej jazdy, postanowiono na zespół inżynierów z Kanady.

W ciągu ostatniego roku, Apple zatrudniło wielu inżynierów w Kanadzie. Znaczną ich część stanowią byli pracownicy BlackBerry, skupieni wokół systemu czasu rzeczywistego QNX, stosowanego dziś z powodzeniem w przemyśle i motoryzacji (oraz ze znacznie mniejszym powodzeniem na smartfonach). Cały projekt trzymany jest oczywiście w tajemnicy. Ostatnio jednak zaczęły wyciekać pewne informacje.

Obraz

Wśród osób pracujących nad nowym projektem związanym z branżą motoryzacyjną, znalazł się dyrektor zarządzający pionem odpowiedzialnym za QNX w BlackBerry – Dan Dodge. Miał on skupić się na nadzorowaniu rozwoju systemu operacyjnego dla samochodów. Kolejnym ważnym pracownikiem jest Derrick Keefe, starszy inżynier, który nad QNX-em spędził dziesięć lat życia.

Według Dana Dodge'a, Apple zdecydowało się na pracowników BlackBerry ze względu na ich duże doświadczenie w tworzeniu podstawowych komponentów systemu operacyjnego i zarządzania energią. Może to sugerować, że Apple faktycznie pracuje nad nowym systemem operacyjnym, który miałby być instalowany w samochodach. Niestety, rzecznik Apple odmówił komentarza i nie potwierdził tych doniesień.

Opracowywany system operacyjny ma być rdzeniem oprogramowania dla przyszłej platformy Apple. Jej centralnym komponentem miałaby być Siri, to z jej wykorzystaniem będziemy poruszać się po aplikacjach i nawigacji. Dodatkowo, drugi zespół pracuje nad rozwojem oprogramowania, które ma być wykorzystywane w autonomicznych autach.

Obraz

Inne osoby będącą częścią Projektu Titan, mają odpowiadać za symulowanie pracy autopilota. System autonomicznej jazdy testowany jest za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Nad pracami tego zespołu czuwa Doug Bowman, ekspert w dziedzinie VR, który do Apple dołączył w styczniu.

Apple, podobnie jak inne duże firmy IT, w tym Google czy Microsoft, chce mieć większy udział w przyszłości branży motoryzacyjnej. Już teraz w nowych samochodach ważną rolę odgrywa integracja ze smartfonem. W przyszłości całość będzie jeszcze bardziej zespojona, a do tego dojdą systemy autonomicznej jazdy. Apple z pewnością chciałoby być jednym z głównych dostarczycieli takiego oprogramowania, które dodatkowo świetnie współpracowałoby z urządzeniami i usługami z Cupertino.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)