Apple przejęło Shazama niezgodnie z prawem? UE przyjrzy się transakcji

Apple przejęło Shazama niezgodnie z prawem? UE przyjrzy się transakcji

Apple przejęło Shazama niezgodnie z prawem? UE przyjrzy się transakcji
07.02.2018 17:26

Shazam, aplikacja nieźle radząca sobie z rozpoznawaniem grającej w tle muzyki, od grudnia należy do Apple. Według nieoficjalnym danych kosztowało to firmę z Cupertino 400 mln dolarów. Sprawie pod kątem konkurencyjności na rynku postanowiła przyjrzeć się Unia Europejska.

W oficjalnym komunikacie Komisja Europejska podaje, że pierwsze zgłoszenie złożyła Austria. Niebawem po Austrii, dołączyły kolejne kraje: Francja, Islandia, Włochy, Norwegia, Hiszpania oraz Szwecja. Kraje chcą przeprowadzania badania, które sprawdzi czy przejęcie Shazama przez Apple nie będzie miało niekorzystnego wpływu w Europejskim Obszarze Ekonomicznym oraz czy jest zgodne z europejskim prawem dotyczącym łączenia firm.

Według The Verge chodzi przede wszysktim o zbadanie, jak duże zagrożenie dla lokalnej konkurencji stanowi posiadanie Shazama przez Apple. Frima Tima Cooka będzie musiała zwrócić się do Komisji o zatwierdzenie umowy. Unia Europejska może rozpocząć dochodzenie, jeśli obawy o działania monopolowe będą większe niż przypuszczano. Może również zatwierdzić przejęcie z dodatkowymi warunkami lub bez nich.

Przyszłość Shazama nie jest znana. Apple może wykorzystać bardzo popularną aplikację do promowania swojej usługi. Obecnie Apple Music i Spotify zyskują dziennie około miliona przekierowań ze Shazama. Jeśli jednak Spotify zniknąłby z aplikacji, wszystkie rekomendacje mogłyby zacząć dotyczyć Apple Music. The Verge podejrzewa, że może to być częścią obaw Komisji Europejskiej.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)