Apple uniemożliwia downgrade iOS-a od wersji 14.5.1

Apple uniemożliwia downgrade iOS‑a od wersji 14.5.1

Apple uniemożliwia downgrade iOS-a od wersji 14.5.1
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Karolina Kowasz
11.05.2021 13:47

Ostatnia aktualizacja systemu iOS do wersji 14.5.1 oznacza dla użytkowników brak możliwości obniżenia wersji (tj. downgrade’u) systemu w przypadku występowania jakichkolwiek problemów. Apple zdecydowało się na zaprzestanie podpisywania poprzedniej wersji iOS-a.

Jak donosi 9to5Mac, decyzja Apple związana jest z wydaniem poprawek bezpieczeństwa dotyczących możliwości wykonywania dowolnego kodu będącego złośliwą zawartością pochodzącą z internetu. Firma twierdziła, że ten rodzaj błędu mógł prowadzić nawet do uszkodzenia pamięci urządzenia. 

Na tym jednak nie koniec, bowiem Apple wprowadziło również łatkę mającą na celu dodatkowo zabezpieczenie iOS-a przed możliwością wykonania złośliwego kodu. Nowa wersja systemu przeprowadza dodatkową weryfikację danych wejściowych celem uchronienia urządzenia przez tego rodzaju atakami.

Trudno się dziwić Apple, że zdecydowało się na podjęcie tego rodzaju decyzji. Jest to jednak dosyć odważny krok, patrząc od strony użytkowników. Ci, w przypadku napotkania jakichkolwiek problemów, zostaną zmuszeni do poczekania na kolejną aktualizację systemu.

Poza wydaniem aktualizacji iOS-a, Apple w tym samym czasie wydało również poprawki dla watchOS-a. Na tym nie koniec, bowiem starsze urządzenia iPhone i iPad otrzymały aktualizację iOS 12.5.3, która miała rozwiązać krytyczne problemy na tych sprzętach, które nie obsługują już nowszych wersji systemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)