Apple usuwa aplikację, a TikTok banuje producenta. Promował imprezowanie w czasie pandemii

Apple usuwa aplikację, a TikTok banuje producenta. Promował imprezowanie w czasie pandemii

fot. Pexels
fot. Pexels
30.12.2020 12:40, aktualizacja: 30.12.2020 12:50

Vybe Together, aplikacja dostępna na iPhone’y została właśnie skasowana z AppStore. Powód? Program promował prywatne imprezy organizowane w czasie pandemii koronawirusa. Większość tego typu spotkań była nielegalna, a eksperci są zgodnie, że przyczyniały się one do szybszego rozprzestrzeniania koronawirusa.

[img=appstorescreen]

Jak ustalił The Verge, po rozmowie z twórcami aplikacji, to Apple usunął ją z AppStore’a. Dodatkowo TikTok zbanował konto deweloperów oraz usunął większość śladów ich działalności na serwisie. Również strona internetowa Vybe Together została zablokowana.

To za pośrednictwem TikToka oraz swojej strony internetowej, twórcy Vybe Together potwierdzali miejsca imprez oraz obecność uczestników. Działając pod hasłem "Get your rebel on. Get your party on", organizatorzy zatwierdzali wszystkich chętnych, a następnie przesyłali adres imprezy na dwie godziny przed jej rozpoczęciem.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158001635635686]

Dzwoniąc pod numer telefonu w stronie Vybe Together, The Verge połączyło się z mężczyzną, który przedstawił się, jako Albin, jeden z współtwórców aplikacji. Potwierdził, że aplikacja miała kilka tysięcy użytkowników i kolejne tysiące czekały na zatwierdzenie, po tym jak nagrania z imprez organizowanych przez Vybe Together pojawiły się na TikToku.

Aby móc zostać zaproszonym na imprezę Vybe Together, należało najpierw podać swój pseudonim oraz link do Instragrama, na którym widać by było, jak się imprezuje. Prawdopodobnie tego typu weryfikacja miała na celu odrzucenie osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla nielegalnych imprez, np. przez wydanie informacji na ich temat osobom postronnym czy służbom.

Chociaż aplikacja nie była szeroko znana, to głośno zrobiło się o niej po tym, jak reporter The New York Times Taylor Lorenz opublikował zrzuty ekranu strony internetowej Vybe Together na Twitterze oraz opisał ją jako "promującą duże, domowe imprezy, które mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania COVID-19".

The Verge zwraca jednak uwagę, że aplikacja sugerowała jedynie organizowanie małych spotkań, a nie imprez na wiele osób. Chociaż mniejsze zgromadzenia były i są dozwolone przez prawo, to wciąż mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa, jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności. Nie wiadomo, jak bardzo imprezy promowane przez Vybe Together przyczyniły się do rozszerzenia pandemii, ale wiadomo, że jeszcze niedawno promowała dużą imprezę sylwestrową.

The Verge ustalił również, że przed usunięciem z AppStore, aplikacja miała tylko 25 ocen, a stronę na Instagramie obserwowało mniej niż 1000 osób. W oświadczeniu TikToka czytamy, że konto na tej platformie miało tylko 139 obserwujących, kiedy było usuwane. Jednak aplikacja wcześniej znana była pod nazwą Trendies, co może zaburzać pełen obraz sytuacji.

[frame]Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)