Apple Watch 3 wykorzysta eSIM – jak działa wbudowana karta?

Strona głównaApple Watch 3 wykorzysta eSIM – jak działa wbudowana karta?
13.09.2017 15:34
Apple Watch 3 wykorzysta eSIM – jak działa wbudowana karta?

Wczoraj zaprezentowane zostały nowe urządzenia Apple, w tym Apple Watch, po raz pierwszy wyposażony w łączność z sieciami telefonii komórkowej. Choć w tym wariancie nie będzie niestety dostępny w naszym kraju, wielu może się zastanawiać, w jaki sposób urządzenie będzie łączyć się z nadajnikami. Zapowiedziano przecież, że nie będzie do tego konieczne posiadanie odrębnego numeru telefonu i... fizycznej karty SIM w formie, jaką znamy dzisiaj. Zegarek wykorzysta eSIM – a co to za standard?

Przede wszystkim nie całkiem nowy. Choć rzeczywiście urządzeń, które go wykorzystują jest na razie na rynku jak na lekarstwo, to prace nad elektroniczną wersją karty SIM prowadzone były już w 2015 roku. Ostatecznie pierwsza implementacja tego rozwiązania trafiła do smartzegarka Samsunga – Gear S2 Classic 3G w lutym roku ubiegłego, a ponieważ nad rozwojem standardu poza Samsungiem pracowało właśnie Apple, docelowego pojawienia się w smartwatchu z jabłkiem w logo można się było spodziewać.

Być może za kilka lat znane dziś, fizyczne karty SIM będą przeżytkiem
Być może za kilka lat znane dziś, fizyczne karty SIM będą przeżytkiem

Zasada działania elektronicznej wersji karty SIM jest w swojej istocie dość prosta. Niewielki, elektroniczny układ, na stałe zamontowany w urządzeniu odpowiada za identyfikację abonenta, w gruncie rzeczy działając analogicznie, jak dotychczasowa karta. Różnica polega na tym, że odpowiedni numer zostaje przydzielony zdalnie; nie jest konieczne (bo i niemożliwe) ręczne przekładanie kart. Co więcej, w tym przypadku numer ma być taki sam, jak w iPhonie właściciela, bez konieczności kupowania nowego abonamentu.

Oczywiście to nie są jedyne korzyści. Stosowanie elektronicznej wersji karty SIM przekłada się również na łatwiejsze tworzenie urządzeń odpornych na zachlapania: eliminujemy w końcu obecność tacki czy innego otworu, w którym należałoby umieścić kartę w dotychczasowej formie. Trudniejsza (niemożliwa?) staje się także bezkarna kradzież urządzenia, co dotychczas nie wydawało się wielkim problemem: kradzież, usunięcie karty SIM by zatrzeć ślady aktywności, wyzerowanie urządzenia, gotowe.

Niska popularność eSIM może już wkrótce przejść do historii i to wcale nie dlatego, że Apple Watch jest teraz najpopularniejszym zegarkiem na świecie. Coraz więcej zastosowań zbliża się wielkimi krokami, a przykładem niech będą urządzenia oparte o architekturę ARM z Windowsem 10 na pokładzie. Wykorzystanie eSIM w tym przypadku potwierdzono już kilka miesięcy temu, pierwsze premiery spodziewane są natomiast w październiku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)