AutoCAD za drogi? Sprawdź co potrafi nowy FreeCAD

AutoCAD za drogi? Sprawdź co potrafi nowy FreeCAD

Garden Railway Coach O&K, galeria
Garden Railway Coach O&K, galeria
09.04.2018 12:38, aktualizacja: 10.04.2018 17:34

Szukający darmowego programu do projektowania CAD na komputerze powinni zainteresować się nowym wydaniem programu FreeCAD. Program jest dostępny zupełnie za darmo na różne systemy operacyjne i otwarty. Nie jest to oczywiście AutoCAD, ale dla hobbystów i do nauki będzie wystarczający.

Na wydanie 0.17 musieliśmy czekać 2 lata, ale było warto. Lista ulepszeń jest bardzo długa i obejmuje różne obszary, od nowej przestrzeni roboczej do projektowania części po lepszą dokumentację. Programiści chwalą się, że wprowadzili w sumie 6,8 tysiąca zmian, społeczność zaś dostarczyła kilka nowych modułów. Przed aktualizacją warto zrobić kopię zapasową plików z poprzedniej wersji programu.

na szczególną uwagę zasługuje przeprojektowany obszar PartDesign, przeznaczony do projektowania części, który dorobił się między innymi narzędzi do tworzenia geometrii referencyjnej. Nowe środowisko TechDraw wprowadza nowe narzędzia do tworzenia rysunków technicznych. Środowisko Sketcher zaś wprowadza tworzenie krzywych B-Spline i daje ogromną kontrolę nad rysowanymi liniami. Środowisko dla architektów (Arch) dostało zupełnie nowe narzędzie do projektowania instalacji rurowych, zdolne automatycznie tworzyć połączenia między dwoma lub trzeba elementami. Ponadto można do projektu dodawać otwierane okna i modele 3DS, zbliżamy się więc do projektowania wnętrz z użyciem modeli producenta.

Obraz

Od strony wizualnej możemy zauważyć ikony zgodne z wytycznymi Tango oraz estetyczniejsze grafy zależności.

Pracę z FreeCAD-em można łatwo rozpocząć dzięki nowej dokumentacji, obecnie przypominającej bardziej podręcznik wprowadzający. Poza nawigacją w stylu Blendera, AutoCAD-a czy OpenInventora można teraz skorzystać także ze skrótów znanych z Revita, co powinno ułatwić „przesiadkę”. Za instalację dodatków odpowiada nowy menedżer, który zastąpił przestarzałe makra.

W naszej bazie programów znajdziecie nowego FreeCAD-a dla Windowsa i macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)