reklama

avast! wkrótce udostępni bezpieczny tunel VPN

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Użytkownicy produktów zabezpieczających avast! zyskają wkrótce możliwość wykupienia subskrypcji umożliwiającej dostęp do Internetu przez specjalny, bezpieczny kanał VPN. Pojawi się także wirtualny sejf „w chmurze” na hasła i kopie zapasowe.

O nowej funkcji poinformował dyrektor techniczny w firmie avast!, Ondrej Vlcek, podczas wywiadu dla serwisu CNET. Usługa ma być skierowana przede wszystkim do tych, którzy zmuszeni są korzystać z publicznych sieci, takich jak na przykład hotspoty Wi-Fi. Dzięki tunelowi z serwerami avast! cała komunikacja pomiędzy użytkownikiem a bramką VPN będzie szyfrowana, co pozwoli na bezpieczne przejście tego fragmentu sieci, który jest niezaufany. Po drugiej stronie dane będą wychodzić przez jeden z routerów rozmieszczonych w 17 krajach świata. Dzięki temu użytkownicy w krajach z cenzurą Internetu, takich jak Chiny, będą mogli całkowicie ją obejść, bo ruch VPN na pewno nie będzie tam blokowany z uwagi na biznes i zagranicznych gości. Vlcek zaznacza również, że VPN może spotkać się z zainteresowaniem również tych użytkowników, którzy nie czują się komfortowo ze wzmożonym monitorowaniem Internetu w związku z ustawami antypirackimi typu Digital Millenium Copytight Act.

avast! VPN będzie usługą płatną. Roczna subskrypcja ma kosztować około 50 dolarów. Będzie też subskrypcja miesięczna i być może także dostęp jednorazowy, ale cena tych wersji nie jest jeszcze znana. Wiadomo natomiast, że użytkownik otrzyma możliwość swobodnego zestawiania tunelu w dowolnym momencie i w niemal dowolnej spośród wiodących dzisiaj technologii — PPTP, L2TP, SSL i OpenVPN. Specjalny klient VPN pomoże początkującym użytkownikom skonfigurować usługę na desktopie i smartfonie. Vlcek zapewnił również, że nie będzie limitu przepustowości tunelu.

Ondrej Vlcek mówił także o innych planach firmy. avast! chce między innymi zaoferować przestrzeń do przechowywania kopii zapasowych i haseł w chmurze. Usługi te pojawią się jeszcze przed końcem lata, a wirtualny sejf na hasła ma kosztować około 10 dolarów rocznie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama