VPN to anonimowość? AnchorFree oskarżone o sprzedaż danych

VPN to anonimowość? AnchorFree oskarżone o sprzedaż danych

VPN to anonimowość? AnchorFree oskarżone o sprzedaż danych
09.08.2017 14:38

Aplikacja Hotspot Shield Free VPN Proxy reklamowa jest hasłem Ukryj swoją tożsamość online i korzystaj z zablokowanych aplikacji oraz witryn dzięki Hotspot Shield, zyskując anonimowość, prywatność i bezpieczeństwo na urządzeniu mobilnym!. Owszem chroni nas, ale nie przed jej twórcami, którzy właśnie zostali oskarżeni o sprzedawanie reklamodawcom prywatnych danych użytkowników.

W poniedziałek Center for Democracy & Technology (CDT), organizacja zajmująca się m.in. prywatnością, złożyła dokument do Federalnej Komisji Handlu (FCT). Wynika z niego, że jeden z dostawców sieci VPN dopuścił się nieuczciwych praktyk handlowych. CDT zarzuca firmie AnchorFree, twórcom Hotspot Shield VPN, złamanie obietnic dawanych użytkownikom.

Firma AnchorFree, mimo zapewnień o wysokim poziomie dbania o anonimowość, miała udostępniać reklamodawcom prywatny ruch sieciowy swoich użytkowników. Celem było spersonalizowanie reklam dostarczanych do użytkowników oraz oczywiście zapewnienie sobie lepszych dochodów.

Obraz

Reklamy dostarczona są wyłącznie w darmowej wersji Hotspot Shield, ale dotyczy do około 97% użytkowników klienta VPN. Oskarżenie nie dotyczy samych reklam, bowiem o tym użytkownicy darmowej wersji są dobrze poinformowani. Według CDT nierespektowane są informacje podawane w materiałach marketingowych, w tym te z cytowanego na wstępie hasła.

CDT dodaje, że w badaniu aplikacji AnchorFree brali udział eksperci z Carnegie Mellon University, którzy odkryli nieuczciwe praktyki. Analiza kodu aplikacji wskazuje, że prywatne dane użytkowników, w tym informacje o odwiedzanych stronach, sprzedawane są reklamodawcom. Aplikacja na Androida gromadzi również dane o nazwach sieci bezprzewodowych i ma wykorzystywać aż 5 różnych bibliotek, które służą do zbierania danych.

W obecnej sytuacji odradzamy użytkownikom korzystanie z aplikacji AnchorFree. Dobrą alternatywą będzie Opera VPN lub SecureLine VPN.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)