B-Die odchodzą na emeryturę. Samsung kończy produkcję legendarnych pamięci

Strona głównaB-Die odchodzą na emeryturę. Samsung kończy produkcję legendarnych pamięci
05.05.2019 15:27
B-Die odchodzą na emeryturę. Samsung kończy produkcję legendarnych pamięci

Kości Samsung B-Die są prawdziwą legendą rynku pamięci RAM. Odpowiadają za lwią część rekordów szybkości. Przez długi czas były też jedynymi, które pozwalały wykrzesać maksimum z platformy AMD Ryzen. W II kw. 2019 r. Samsung kończy ich produkcję.

bELipuBN

Legendarne B-Die mają zostać zastąpione przez A-Die, oferujące zwiększoną gęstość – 16 Gb. Dzięki temu możemy spodziewać się pojedynczych modułów DIMM o pojemności nawet 32 GB. Równolegle Samsung chce rozwijać alternatywny typ M-Die, ale prawdopodobnie tylko do wykorzystania w sprzedawanych pod własną marką modułach UDIMM. Pozbawionych rejestru.

B-Die zyskały status EOL (End-of-Life) i oferowane będą tylko do czasu wyprzedania zapasów magazynowych. Później producentom modułów pozostanie przejście na nową wersję.

Tak kręcą się B-Die / Fot. Guru3D (Audigy)
Tak kręcą się B-Die / Fot. Guru3D (Audigy)

Niestety, na chwilę obecną nie wiadomo, jak A-Die poradzą sobie podczas overclockingu i czy okażą się godnymi następcami legendy. Można tylko patrzeć z nadzieją w przyszłość, zakładając optymistycznie, że Samsung nie strzeli sobie (i klientom) w stopę.

bELipuBP

Rekord świata szybkości pamięci DDR4

Aktualny rekord świata w kwestii taktowania pamięci wynosi 2640 MHz, czyli 5280 MT/s (DDR4-5280), i został osiągnięty oczywiście na kościach B-Die, przy modułach Teamgroup TForce, płycie głównej ASRock Z170M Formula OC i procesorze Intel Core i7-7700K. Aby tego dokonać, tajwański overclocker o pseudonimie "Audigy" musiał oczywiście wykorzystać ciekły azot.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELipuCL