Bezpieczeństwo IT w firmach kuleje. Co trzeci były pracownik wciąż ma dostęp do danych

Bezpieczeństwo IT w firmach kuleje. Co trzeci były pracownik wciąż ma dostęp do danych

Biezpieczeństwo IT w firmach nadal nie jest najlepsze
Biezpieczeństwo IT w firmach nadal nie jest najlepsze
Oskar Ziomek
14.05.2019 17:35

W kwestii bezpieczeństwa w firmach wciąż jest wiele do poprawy, a dowodem na to są najnowsze badania firmy Kaspersky Lab. Jak informują badacze, jedna trzecia byłych pracowników nadal ma fizyczny dostęp do infrastruktury i danych swojego poprzedniego miejsca zatrudnienia, co stanowi otwartą drogę do kłopotów, także finansowych.

Zależnie od przyznanych uprawnień, były pracownik może bowiem bez wysiłku wykorzystać dostęp, by zdobyć poufne informacje lub nawet zniszczyć ważne dla firmy dane. To tylko dwa z wielu nieodpowiedzialnych zachowań jakimi może się wykazać pracownik. Problemy z przedstawieniem jasnych zasad w zakresie uprawnień zostały określone przez specjalistów mianem cyfrowego bałaganu.

Zasady przyznawania uprawnień do dokumentów w firmach nie dla wszystkich są jasne, źródło: Kaspersky Lab.
Zasady przyznawania uprawnień do dokumentów w firmach nie dla wszystkich są jasne, źródło: Kaspersky Lab.

W pracy coraz więcej osób spotyka się bowiem z kłopotami na etapie dostępu do części dokumentów, z których coraz więcej rozprowadzanych jest wyłącznie w cyfrowej formie. Z badań wynika, że problemy takie ma prawie 60 procent pracowników. Jednocześnie ponad 70 procent badanych przyznało, że na co dzień pracuje z dokumentami zawierającymi poufne informacje.

- Bałagan dotyczący plików cyfrowych oraz niekontrolowany dostęp do danych może prowadzić do incydentów naruszenia bezpieczeństwa informacji oraz cyberincydentów... – tłumaczy Siergiej Marcinkian, szef działu odpowiedzialnego za marketing produktów biznesowych w Kaspersky Lab. Eliminowanie bałaganu (...) to nie tylko ochrona przed cyberzagrożeniami. To również gwarancja efektywnej pracy bez zakłóceń, gdy wszystkie pliki znajdują się na swoim miejscu, a pracownicy mogą poświęcić czas na realizowanie celów biznesowych...

Inne ciekawe statystyki

Przeprowadzone badania wskazują, że w kontekście bezpieczeństwa problemem nie jest wyłącznie dostęp do danych po zakończeniu pracy w danej firmie. Badaczom udało się także ustalić, że 37 procent pracowników przez przypadek dociera do informacji o zarobkach swoich kolegów z pracy.

Co interesujące, wiele osób przyznało także, że dzieliło się swoimi loginami i hasłami do firmowych urządzeń z innymi pracownikami. Jest to 30 procent pracowników wieku 18-24 lat i niecałe 20 procent po 55 roku życia. Badacze sugerują, że w tym przypadku statystyki są tylko potwierdzeniem tempa życia typowego dla danej grupy wiekowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)