Bezpieczne wakacje nad wodą. Koniecznie weź ze sobą te aplikacje

Bezpieczne wakacje nad wodą. To łatwe z tymi aplikacjami
Bezpieczne wakacje nad wodą. To łatwe z tymi aplikacjami

21.06.2019 13:56, aktual.: 22.06.2019 08:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą? Co robić w razie wypadku na wakacjach? Znajomość numeru alarmowego to podstawa, ale warto skorzystać również z innych, dodatkowych możliwości. Polecam kilka aplikacji, które warto zainstalować przed wyjazdem na Mazury, nad morze, w góry, a nawet przed wyjściem na kąpielisko miejskie.

Ratunek

Aplikacja Ratunek powinna znajdować się w niezbędniku każdego turysty. To banalnie proste narzędzie, które pozwala błyskawicznie wezwać ratowników wodnych lub górskich. Wystarczy trzykrotnie nacisnąć przycisk, a aplikacja zrobi resztę – zawiadomi ratowników i przekaże im położenie na podstawie wskazań GPS smartfona. Można też wysłać ratownikom wiadomość SMS.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W aplikacji Ratunek warto też uzupełnić swoje dane personalne, co znacznie ułatwi ratownikom pracę. Jeśli po wezwaniu pomocy stracisz orientację lub zemdlejesz, będą mogli szybko zorientować się, jaką masz grupę krwi i czy masz jakieś alergie. Możesz też wskazać, kogo powinni powiadomić, że coś Ci się stało, jeśli nie dasz rady zrobić tego samodzielnie.

Jeśli twój smartfon ma możliwość umieszczenia skrótu do aplikacji na ekranie blokady, tak by można było jak najszybciej ją uruchomić, polecam umieścić tam Ratunek. Powiedz też znajomym, że mogą się do tej aplikacji dostać na twoim smartfonie bez odblokowania.

PIERWSZA POMOC w sytuacjach zagrożeń

Udzielanie pierwszej pomocy nie jest wiedzą tajemną – ty też możesz się tego nauczyć, przechodząc odpowiednie szkolenie. Z doświadczenia wiem, że kurs pierwszej pomocy może się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Na początku czerwca sama miałam okazję pomagać osobie ze złamaną ręką.

Elementy pierwszej pomocy na pewno pamiętasz ze szkoły (z przysposobienia obronnego albo edukacji dla bezpieczeństwa). Gorąco zachęcam do odświeżenia tej wiedzy przed wakacjami. Podstawy znajdziesz w opisanych wyżej aplikacjach, ale najlepszym sposobem na naukę jest moim zdaniem aplikacja PIERWSZA POMOC.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

PIERWSZA POMOC zawiera kompendium wiedzy o procedurach postępowania w sytuacjach zagrożenia, od wezwania pomocy, przez udar cieplny, odwodnienie i silne reakcje alergiczne po skażenie chemiczne i ataki terrorystyczne. Niektóre zagadnienia zostały omówione także na filmach przygotowanych przez KWP Bydgoszcz. Oto jeden z nich:

PIERWSZA POMOC: Zdarzenia masowe z dużą ilością osób rannych

To najbardziej kompletny podręcznik bezpieczeństwa osobistego, jaki znajdziesz w Google Play. Przygotowali go policjanci, strażacy, ratownicy medyczni i funkcjonariusze ABW. Do tego ma czytelny, duży interfejs, więc poradzisz sobie z nim nawet bez okularów.

Jeśli chcesz zyskać wiedzę bardziej zaawansowaną, polecam aplikację RATOWNIK KPP. Zawiera ona aktualne testy używane podczas egzaminowania ratowników w OSP, Policji, WOPR, wojsku i wielu innych, została sprawdzona przez Centrum Ratownictwa.

Bezpieczne kąpieliska

Aplikacja to świetny przewodnik po kąpieliskach, portach i przystaniach w Polsce. W jej bazie znajdują się wszystkie kąpieliska kontrolowane przez GIS. To oznacza, że obiekt jest bezpieczny pod względem sanitarnym i między wskazanymi godzinami pracuje na nim ratownik.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podstawowa funkcja to pomoc w znalezieniu kąpieliska, wyświetlenie informacji o nim i dostępnej infrastrukturze. Użytkownicy mogą też oceniać różne aspekty obiektów i dodawać zdjęcia. Aplikacja zawiera też informacje o portach i przystaniach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W bazie wiedzy aplikacji Bezpieczne kąpieliska znajdują się także informacje o tym, jak bez niepotrzebnego ryzyka spędzać czas nad wodą. Wskazówki o pierwszej pomocy i wyposażeniu potrzebnym do uprawiania sportów wodnych są przedstawiane w postaci filmów. Materiały pomogło przygotować Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z kujawsko-pomorskiego.

Monitor Burz

Z aplikacji Monitor Burz korzystam na co dzień, nie tylko w czasie wyjazdów nad wodę. Aplikacja jest świetnym uzupełnieniem Komunikatów RSO. Uzupełnia je o dane o burzach i silnym wietrze, które przydadzą się przede wszystkim żeglarzom. Aplikacja może też wysyłać ci powiadomienia, jeśli w pobliżu zaobserwowane zostaną wyładowania elektryczne.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W Monitorze Burz możesz zobaczyć szczegółową mapę opadów, wyładowań i wiatru. Informacje o wyładowaniach są dostarczane automatycznie przez stacje pogodowe, uzupełnione o zdjęcia i raporty "łowców burz" z różnych części kraju.

Ponadto w aplikacji znajdują się świetne mapy Blitzortung i animacje ze zdjęć satelitarnych.

Co jeśli jadę w góry?

Jeśli wakacje zamierzasz spędzić w górach, także przyda ci się aplikacja Ratunek. Dodatkowo polecam aplikacje wymienione w artykule Spędzasz ferie w górach? Pamiętaj o aplikacji. Znajduje się tam także opis elektronicznej księgi wyjść.

W naszej bazie aplikacji znajdziesz też sporo mobilnych przewodników turystycznych po regionach Polski, miastach albo obiektach zebranych tematycznie. Szczególnie polecam Polskie Szlaki, popularnością cieszy się też Google Trips.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)