BIK każe uważać na SMS-y. "Wniosek kredytowy na etapie analizy"

BIK każe uważać na SMS‑y. "Wniosek kredytowy na etapie analizy"

BIK ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają SMS-y
BIK ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają SMS-y
Źródło zdjęć: © Pixabay, Wikimedia Commons, dobreprogramy
Oskar Ziomek
16.12.2023 12:17

Biuro Informacji Kredytowej ostrzega o próbach podszywania się pod BIK w wiadomościach SMS. Ktoś wykorzystuje markę i rozsyła do losowych osób SMS-y z fałszywymi informacjami o wnioskach kredytowych i zapowiada kontakt telefoniczny z pracownikiem banku. BIK apeluje o ostrożność, bowiem do ofiary zadzwoni oszust chcący wyłudzić dane do bankowości.

BIK rozesłał do użytkowników serwisu ostrzeżenie e-mail przybliżające szczegóły obserwowanego ataku rozpoczynającego się od fałszywej wiadomości SMS, w której ktoś podszywa się pod Biuro Informacji Kredytowej. Wiadomość, która trafia do losowych osób zwykle jest następującej treści: "Twój wniosek kredytowy już na etapie analizy, wkrótce będziesz miał kontakt z banku". BIK podkreśla, że nigdy nie wysyła SMS-ów z informacją o nadchodzącym kontakcie z banku. Jest to próba wyłudzenia danych.

Pomijając SMS-ową zapowiedź połączenia głosowego z banku, od tego momentu atak podszywających się pod BIK przybiera schemat typowego oszustwa "na pracownika banku". Ofiara odbierze telefon od oszusta, który poda się za bankowca i będzie manipulować rozmową, by nakłonić ofiarę do instalacji oprogramowania do zdalnej kontroli komputera lub telefonu, bądź wprost wyłudzi dane logowania do bankowości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Należy pamiętać, by nie podejmować takich rozmów i nigdy nie wykonywać instrukcji, które podaje "bankowiec" przez telefon. Przejęcie danych osobowych i logowania do bankowości może prowadzić nie tylko do wyprowadzenia środków z konta, ale i zaciągnięcia nowej pożyczki na dane ofiary. Po odebraniu podobnej rozmowy najlepiej jest od razu się rozłączyć, a następnie samemu skontaktować z infolinią banku - po odczekaniu 30 sekund, jak radzi Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)