Bill Gates znów przewiduje. Zdradził, co może czekać Google

Bill Gates przewiduje, co czeka Google
Bill Gates przewiduje, co czeka Google
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michael Nagle
Konrad Siwik

22.02.2023 19:09, aktual.: 22.02.2023 19:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates znów wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Technologiczny "prorok" twierdzi, że jej dalszy rozwój stanowi zagrożenie dla zysków firmy Google pozyskiwanych z jej flagowego narzędzia, jakim jest wyszukiwarka internetowa. Warto podkreślić, że w przeszłości miliarder trafnie przewidział rozwój i powstanie wielu technologii.

Bill Gates, współzałożyciel giganta technologicznego Microsoft, w nowym odcinku podcastu "In Good Company" powiedział, że zyski Google z jego wyszukiwarki prawdopodobnie spadną w najbliższej przyszłości. Ma to oczywisty związek z faktem, że Microsoft, którego jest współzałożycielem, był w stanie szybciej przestawić się na sztuczną inteligencję.

– Google posiada większość zysków z wyszukiwarki, a te w końcu spadną podobnie jak jego udziały, ponieważ Microsoft był w stanie dość szybko poczynić ruch w tym kierunku – powiedział Gates w rozmowie z Nicolaiem Tangenem, odnosząc się do wprowadzenia ulepszonego ChatPGTwyszukiwarce Bing.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wcześniej, w styczniu, Gates stwierdził, że "sztuczna inteligencja to kolejna duża zmiana technologiczna, której użytkownicy mogą spodziewać się w nadchodzących latach". Współzałożyciel Microsoftu co prawda wspomniał, że ​​Metaverse i Web3 również są rewolucyjne, ale nie tak bardzo, jak SI.

Dominacja Google może wkrótce podupaść

Komentarze Gatesa pojawiły się dwa tygodnie po tym, jak Microsoft zaprezentował napędzaną przez sztuczną inteligencję wersję swojej wyszukiwarki Bing, która stanowi wyzwanie dla dominacji Google w przestrzeni wyszukiwania. Tymczasem Google wystosowało już swoją odpowiedź w postaci usługi SI o nazwie Bard.

Google odnotowało 224 mld dol. przychodów z reklam w 2022 roku, znacznie przewyższając 18 mld dol. zarobionych z reklam przez Microsoft. Google przez ostatnie dwie dekady zdominował rynek wyszukiwarek, a według serwisu analitycznego Statcounter stanowi około 93 proc. globalnego rynku wyszukiwarek, podczas gdy Bing stanowi zaledwie około 3 proc.

Warto przypomnieć, że Gates już w przeszłości trafnie przewidział powstanie i rozwój wielu technologii. Część z nich miliarder przedstawił w książce "Biznes szybki jak myśl" wydanej w 1999 r. Już wtedy prognozował m.in. powstanie internetowych porównywarek cen, serwisów społecznościowych, mobilnych urządzeń jak smartfony, inteligentnych reklam internetowych oraz zaawansowanych systemów do monitorowania domów.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)