Biometria z Windows 10 ma nowe zastosowanie. Logowanie do konta online już nie wymaga hasła

Biometria z Windows 10 ma nowe zastosowanie. Logowanie do konta online już nie wymaga hasła

Biometria z Windows 10 ma nowe zastosowanie. Logowanie do konta online już nie wymaga hasła
Oskar Ziomek
21.11.2018 13:30

Kilka tygodni temu Microsoft ogłosił koniec ery haseł. Wytłumaczono przy tym, że istnieje dzisiaj wiele innych, skuteczniejszych metod uwierzytelniania użytkownika, które nie wymagają wpisywania skomplikowanych i trudnych do zapamiętania ciągów znaków. Wówczas sprawa dotyczyła przede wszystkim firm, w przypadku których jako jedno z lepszych rozwiązań zasugerowano korzystanie z biometrii w parze z PIN-em wprowadzanym za pośrednictwem aplikacji Microsoft Authenticator.

Dążąc do wyeliminowania przestarzałych zdaniem Microsoftu haseł, producent zdecydował się na kolejny krok, który tym razem dotyczy także indywidualnych użytkowników. Jak poinformowano na oficjalnym blogu, od teraz użytkownicy chcący zalogować się do swojego konta Microsoftu przez przeglądarkę, zamiast wpisywać hasło mogą skorzystać z urządzeń zgodnych ze standardem FIDO2 lub wykorzystać funkcję Windows Hello, której działanie sprowadza się do rozpoznawania twarzy użytkownika lub jego linii papilarnych.

By korzystać z tej ostatniej możliwości, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze użytkownik musi korzystać z najnowszej wersji Windowsa 10, czyli wydania 1809. Innymi słowy, musi mieć już zainstalowaną październikową aktualizację funkcji, która po kłopotliwym starcie jest ponownie dostępna dla użytkowników dopiero od kilku dni. Kolejny niezbędny element to skonfigurowana opcja Windowsa Hello. By właściwie ją ustawić należy zajrzeć do opcji logowania, które można znaleźć wśród systemowych ustawień.

Po sprawdzeniu tych elementów logowanie przy pomocy Windows Hello do konta Microsoftu online będzie już dostępne. Warto jednak pamiętać, że z tej opcji można korzystać wyłącznie podczas logowania się za pośrednictwem przeglądarki Edge: chcąc zalogować się do konta wystarczy wybrać właściwą opcję z listy dostępnych metod lub wpisać nazwę użytkownika.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)