Błąd w Firefoksie zawiesza przeglądarkę na macOS i Linuksie, Windows wymaga restartu

Błąd w Firefoksie zawiesza przeglądarkę na macOS i Linuksie, Windows wymaga restartu

Błąd w Firefoksie zawiesza przeglądarkę na macOS i Linuksie, Windows wymaga restartu
Oskar Ziomek
24.09.2018 08:30, aktualizacja: 24.09.2018 09:47

Dokładnie tydzień temu informowaliśmy o dopiero co odkrytym błędzie w przeglądarkach bazujących na silniku WebKit, który można wykorzystać, by zrestartować iPhone'a czy Maca, a już znany jest kolejny błąd związany z przeglądaniem internetu. Tym razem usterka dotyczy wyłącznie Firefoksa i nie jest zagrożeniem tylko dla użytkowników sprzętu Apple'a.

Źródłem informacje jest ponownie Sabri, który przedstawia na Twitterze w jaki sposób wywołać niepożądane działanie w Firefoksie. W efekcie użytkownicy macOS i Linuksa zobaczą na ekranie komunikat o błędzie przeglądarki, ale w przypadku Windowsa może być jeszcze gorzej, bo zawiesić się może cały system, a pomoże na to tylko twardy restart.

O szczegółach problemu dowiadujemy się z wywiadu udzielonemu serwisowi ZDNet. Jak się okazuje, problematyczna jest obsługa ponadprzeciętnie długich nazw plików i wykonywanie na nich dalszych operacji. Zastosowany skrypt generuje plik z długą nazwą i proponuje użytkownikowi pobranie go w każdej milisekundzie. To wystarcza, by zawiesić komunikację pomiędzy procesami Firefoksa, w efekcie skutkując błędem, a w przypadku Windowsa – zawieszeniem całego systemu.

Zainteresowani stroną techniczną powinni zajrzeć do repozytorium na GitHubie, gdzie autor umieścił kod pozwalający wywołać opisywany problem. Użytkownicy chcący sprawdzić efekt na własnej skórze powinni natomiast odwiedzić stronę, z poziomu której opisywane usterki można wywołać na własne życzenie w swojej przeglądarce.

Opisywany błąd w Firefoksie zdaje się nie być bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych użytkowników. Nie zmienia to jednak faktu, iż zespół odpowiedzialny za przeglądarkę powinien się nim w najbliższym czasie zainteresować, szczególnie, że na tę chwilę pozostaje aktualny nie tylko w wydaniu stabilnym, ale także przygotowywanych na przyszłość testowych edycjach przeglądarki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)