Blokada zrootowanych smartfonów przez Netfliksa to dopiero początek

Blokada zrootowanych smartfonów przez Netfliksa to dopiero początek

Blokada zrootowanych smartfonów przez Netfliksa to dopiero początek
Oskar Ziomek
19.05.2017 18:05

Zainteresowanie tematem blokowania aplikacji Androida dla konkretnych urządzeń rozpoczęło się po tym, jak Netflix ograniczył możliwość pobierania swojej najnowszej wersji wyłącznie do certyfikowanych przez Google urządzeń. Wykorzystano w tym celu nowe narzędzia w Konsoli Programisty Google Play, w których prócz smartfonów i tabletów bez SafetyNet, można także wykluczyć urządzenia z konkretnymi procesorami i pamięcią operacyjną.

Wszystko to znalazło się w ramach nowego Zarządzania regułami wykluczania urządzeń, gdzie (prócz dotychczasowych marek i modeli) od teraz programiści mogą szczegółowo wskazać na te parametry sprzętu, które mają dyskwalifikować go, jako odpowiedni do działania konkretnego programu. Ustalić można minimalną wymaganą ilość RAM-u, wykluczyć konkretne układy SOC i wreszcie: zdecydować, jak postępować w związku z SafetyNet.

Nowe opcje w Konsoli Programisty Google Play pozwolą na zarządzanie wykluczeniami SafetyNet
Nowe opcje w Konsoli Programisty Google Play pozwolą na zarządzanie wykluczeniami SafetyNet

W tym przypadku do dyspozycji pozostają trzy opcje. Po pierwsze (i domyślnie), kwestię certyfikatu SafetyNet można zignorować, pozwalając na instalację aplikacji na dowolnych (w tym zrootowanych) urządzeniach, ale skorzystać można również z ograniczeń. Tutaj wykluczyć można sprzęt, który nie przechodzi podstawowych testów integralności, ale także bardziej restrykcyjnie: dodać do tego certyfikację Google.

W efekcie, od teraz każdy twórca androidowych aplikacji może samodzielnie zdecydować, czy chce, aby jego dzieło mogło być instalowane na sprzęcie z dostępem roota. Ale czy na pewno? Certyfikację można przecież „oszukać”, ale to jest już temat na osobny materiał, który wkrótce ukaże się na łamach dobrychprogramów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)