Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

9 dobrych programów na Androida cz. 2

W tym tygodniu proponuję kolejną porcję dobrych aplikacji na urządzenia z Androidem. Przekopując się przez tysiące programików udostępnionych w oficjalnym sklepie Google Play i mijając wiele podobnych produkcji, udaje się co jakiś czas znaleźć te bardziej wartościowe, czyli spełniające swoją założoną rolę bez zbędnego zaglądania do naszego smartfona czy tabletu. Przy okazji apeluję o rozsądek przy instalowaniu oprogramowania nieznanego pochodzenia (z poza oficjalnego sklepu Google), aby nie paść ofiarą szkodliwego wirusa. Oczywiście nie oznacza to, że z Google Play powinniśmy instalować wszystko jak leci. Warto sprawdzić przed instalacją jakie dana aplikacja posiada uprawnienia i czy przypadkiem nie czyta naszych "ważnych" wiadomości bez wyraźnego uzasadnienia. Ostrożności nigdy za wiele. Aktualnie Google dodało do swojego systemu (również jako aktualizacja do starszych wersji - na pewno od 2.3.x) usługę sprawdzającą paczki instalacyjne programów pod kątem złośliwych działań. Jeżeli spróbujemy zainstalować aplikację z zewnątrz (po włączeniu opcji Nieznane źródła w menu), to zobaczymy ekran z wyborem aplikacji weryfikującej od Google. Zalecam ustawienie jej jako domyślnej do uruchamiania pakietów instalacyjnych apk.

Smartfon jest na tyle zaawansowanym urządzeniem, że grzechem byłoby nie mieć porządnego kalkulatora o zaawansowanych możliwościach. Oczywiście nie każdy będzie potrzebował tych wszystkich funkcji, jednak na pewno przydadzą się użytkownikom zajmującym się zadaniami ścisłymi.

1. RealCalc Scientific Calculator

 • Ocena: 4,7
 • Uprawnienia: sterowanie wibracjami
 • Rozmiar: 296kB

Ten oto kalkulator jest według mnie jednym z najlepszych jaki jest dostępny na Androida. Jest to pełny tzw. naukowy kalkulator z zaawansowanymi funkcjami matematycznym. Posiada 10 pamięci oraz dodatkowo 10 pozycyjną historię wyników. Dla informatyków został wbudowany tryb obliczeń w systemie binarnym, szesnastkowym oraz ósemkowym.

Oprócz wielu działań i funkcji matematycznych, mamy do dyspozycji zapamiętane 25 stałych różnych wielkości, podzielone na 5 kategorii. Ten mały kalkulatorek (bo ma rozmiar niecałych 300kB) posiada również moduł konwersji różnych jednostek, poczynając od odległości przez czas i prędkość, a na temperaturze i wielkości danych (IT) kończąc. Jest ich ponad 100, pogrupowanych w 12 kategoriach. Ustawienia aplikacji pozwalają ponadto na konfigurację dotyczącą obsługi kalkulatora, a między innymi na włączenie reakcji wibracją na naciśniecie przycisków - można dokładnie ustawić długość trwania takiej reakcji zwrotnej. Warto jeszcze wspomnieć, że autor umieścił w aplikacji szczegółową pomoc (w j.ang) - taka instrukcja obsługi.

2. CPU-Z

 • Ocena: 4,8
 • Uprawnienia: pełny dostęp do sieci
 • Rozmiar: 316kB

Tej aplikacji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to androidowa wersja popularnego na pc programu do monitorowania pracy procesora, jak również przedstawiająca garść informacji o zainstalowanych komponentach. W tej wersji znaleźć można dane na temat procesora, czipu graficznego, pamięci, ekranu, napięcia i temperatury baterii, a także dane z sensorów takich jak akcelerometr, czujnik magnetyczny czy sensor oświetlenia. Aplikacja jest sukcesywnie rozwijana i dodawane są nowe dane. Tak więc jeżeli chcecie poznać szczegóły komponentów zainstalowanych w waszym komputerku, to powinniście sięgnąć po CPU-Z.

3. Net Ping

 • Ocena: 4,4
 • Uprawnienia: pełny dostęp do sieci
 • Rozmiar: 47kB

Ten malutki pomocnik przyda się do zdiagnozowania połączenia sieciowego zdalnego serwera lub dowolnego urządzenia w sieci lokalnej. Sprawdzić możemy czy nie gubimy pakietów oraz czas odpowiedzi odpytywanego komputera i oszacować stabilność sieci bezprzewodowej WiFi. Po prostu standardowe polecenie PING z pecetów. W ustawieniach znalazła się możliwość zmiany wielkości wysyłanych pakietów czy też ich ilości. Małe i konkretne narzędzie.

4. Easy Voice Recorder

 • Ocena: 4,5
 • Uprawnienia: zapis/odczyt karty SD, pełny dostęp do sieci, nagrywanie dźwięku, zmiana ustawień audio, zapobieganie przejściu w stan uśpienia
 • Rozmiar: ok. 2MB (zależne od wersji systemu)
Kolejną propozycją jest porządnie wykonany i dobrze działający rejestrator dźwięku - potocznie dyktafon. Jest to chyba nieliczna aplikacja, która potrafi nagrać dobrej jakości materiał z mikrofonu. Zapisu można dokonać w 3 formatach: AMR, AAC i PCM oraz można ustawić dla dwóch ostatnich jakość/częstotliwość próbkowania. Najlepszy kompromis jakości do objętości uzyskamy dla AAC, gdzie dla ustawienia: jakość wysoka - uzyskamy objętość ok. 480kB/min. Natomiast najlepszą jakość przy objętości ponad 5MB/min uzyskamy dla PCM (standardowe pliki wav). Format ten pozwala na zapis z jakością od 8kHz do 44kHz oraz z 16 bitową rozdzielczością. Podczas nagrywania jesteśmy raczeni widokiem porządnego wskaźnika wysterowania, a po nagraniu możemy odsłuchać materiał na wbudowanym prostym odtwarzaczu lub na systemowym. Warto dodać, że nagrywanie możemy uruchomić także z poziomu widżetu, który umożliwia szybkie zarządzanie rejestratorem.

5. Light Sensor

 • Ocena: 4,0 (mała liczba głosów)
 • Uprawnienia: brak
 • Rozmiar: 219kB
Jeżeli chciałbyś zmienić swój smartfon w luksomierz (pomiar natężenia oświetlenia), to powinieneś się zainteresować powyższą aplikacją. Jeżeli mamy wbudowany czujnik oświetlenia, to powinno się dać odczytać z niego natężenie jakie jest w danym miejscu. Można np. sprawdzić, czy mamy odpowiednio oświetlone swoje miejsce pracy.
Oczywiście do pomiarów tym sposobem należy podchodzić z dystansem z uwagi na nie pewność wyników.

6. TrueTone

 • Ocena: 4,4
 • Uprawnienia: pełny dostęp do sieci, zapobieganie przejściu w stan uśpienia
 • Rozmiar: 262kB
Jeżeli jesteście zapalonymi elektronikami lub akustykami, to możliwe że przyda wam się ten oto program. Jest to generator sygnałów akustycznych o zadanej częstotliwości i kształcie przebiegu. Można ustawić częstotliwość generatora od 1Hz do 22kHz. Za pomocą tego programu sprawdzimy pasmo przenoszenia częstotliwości głośników, jak również próg słyszalności naszego słuchu - w końcu dowiemy się o co chodzi jak mówią do nas, że słoń nadepnął nam na ucho :-)
A teraz zagadka: co się stanie jak ustawimy na dwóch urządzeniach obok siebie częstotliwość z różnicą kilku herców? Np. na jednym 250Hz, a na drugim obok niego 252Hz.
Jaki efekt osiągniemy? Podpowiem, że to zjawisko jest wykorzystywane w programowych "generatorach" snu :-)

7. BatteryBot Battery Indicator

 • Ocena: 4,5
 • Uprawnienia: uruchamianie podczas włączania urządzenia
 • Rozmiar: 1,8MB

Wskaźników baterii było już wiele, jedne miały reklamy, inne się zawieszały lub drenowały baterię, a jeszcze inne... Ten wskaźnik moim zdaniem będzie jednym z lepszych. Jest skromnym informatorem, bez zbędnych wodotrysków. Po prostu pokazuje procent naładowania naszego akumulatora z lewej strony na pasku, tuż obok nazwy operatora sieci komórkowej. Po rozwinięciu górnego paska, mamy dodatkowo informację ile czasu pozostało do rozładowania oraz temperaturę i napięcie baterii. Po wejściu głębiej mamy jeszcze informację ile czasu już działamy oraz menu ustawień.

Jeżeli mamy taką potrzebę, to możemy również skorzystać z dołączonego widżetu. Dobrą wiadomością jest ukłon w stronę użytkowników marki Motorola, mianowicie standardowo producent ograniczył dokładność wskaźnika naładowania do 10% - nasza aplikacja potrafi "zhakować" system i pokazać z dokładnością do 1% (oczywiście nie odbywa się żadna ingerencja w pliki systemowe).

8. Wifi Analyzer

 • Ocena: 4,6
 • Uprawnienia: zapis/odczyt karty SD, pełny dostęp do sieci, zarządzanie WiFi, zapobieganie przejściu w stan uśpienia
 • Rozmiar: 955kB

Kolejna pozycja powinna zainteresować wszystkich administratorów sieci bezprzewodowych. Ta przydatna aplikacja wykrywa i pokazuje sieci WiFi w okolicy. Podaje siłę sygnału i kanał wraz z częstotliwością na na jakiej pracuje dany AP (access point - punkt dostępowy). Program współpracuje z modułami działającymi na 2,4GHz oraz 5GHz. Możemy w łatwy sposób sprawdzić, które kanały są najmniej obciążone i tam postawić swój AP, aby zminimalizować wzajemne zakłócanie się stacji.

Wszystko mamy przedstawione w bardzo czytelny sposób, za pomocą wykazów i wykresów. Z ciekawych danych jakie uzyskujemy, można się dowiedzieć jaki jest producent wykrytego AP (rozpoznawany najprawdopodobniej na podstawie adresu MAC).

9. Sim Aquarium Live Wallpaper

 • Ocena: 4,3
 • Uprawnienia: pełny dostęp do sieci
 • Rozmiar: ok. 15-30MB (w zależności od urządzenia)
Na zakończenie coś dla relaksu. Możemy sobie pooglądać kolorowe rybki w wirtualnym akwarium. Aplikacja aktywnie wykorzystuje akcelerometr do prezentowania obrazu, mimo obrotu naszego urządzenia o dowolny kąt - obraz zawsze ustawia się we właściwy sposób - wodą do dołu.
Jeżeli znudzi nam się oglądanie rybek, to możemy pomaczać w nich paluszki. Po przełączeniu widoku ukazuje nam się ukwiał, pomiędzy którym pływa nasza pomarańczowa rybka. Możemy palcem zamieszać wodę, a nasz koralowiec zacznie się uginać i falować zgodnie z ruchem wody. Tapnięcie w ekran powoduje pojawienie się karmy, którą usiłuje zjeść nasz rybi pupilek, po czym szybko ukrywa się w ramionach ukwiału.
To ciekawe akwarium można ustawić jako animowaną tapetę, ale nie polecam - szkoda baterii.

Każdą z powyższych propozycji można pobrać za darmo. Wystarczy tylko kliknąć na zielony tytuł aplikacji, a zostaniemy przekierowani na odpowiednią stronę w Google Play.

To już wszystko co przygotowałem, mam nadzieję że znaleźliście coś dla siebie. Tych co nic nie przykuło ich uwagi - przepraszam - to widocznie nie był wpis dla Was.

Seria 9DPnA:

 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
filozof   11 #1 26.08.2013 22:09

Z przyjemnością wypróbuję dyktafon (nigdy nie wiadomo, gdy nadarzy się taka potrzeba!). Luksomierz, niestety, nie znalazł w moim telefonie odpowiedniego czujnika. Bardzo możliwe, że po prostu go nie ma. ;)

bravo   19 #2 26.08.2013 22:24

@filozof - niestety nie każdy telefon ma czujnik światła. Jeżeli nie masz opcji automatycznego dostosowania jasności ekranu, to nie będzie czujnika. Zawsze można też sprawdzić listę sensorów programem CPU-Z :-)

coffi   3 #3 26.08.2013 23:45

Jeśli będą powstawać nowe części, prosiłbym (w miarę możliwości) o pisanie minimalnej wersji Androida wymaganej do obsługi danej aplikacji. Poza tym, jeżeli aplikacja jest open source, można podać linki do alternatywnych źródeł, np. GitHub, czy popularny ostatnio sklep F-Droid.

Ale że CPU-Z na Andka jest, to aż zdziwiłem się.

bravo   19 #4 27.08.2013 00:23

@coffi - Mam nadzieję, że powstaną kolejne części i postaram się podawać minimalną wersję. Jednak nie w każdym przypadku wiadomo, ponieważ opis w markecie przy niektórych aplikacjach jest typu: "Zależy od urządzenia".
Co do linków do alternatywnych sklepów, to nie zamierzam takowych zamieszczać ze względów bezpieczeństwa. Uważam, że jeżeli jest coś w Google Play to nie ma sensu podawać innych źródeł. Wyjątkiem byłaby tu aplikacja dobrze sprawdzona, która z różnych względów nie jest dostępna w GP.
Na razie nie podejmuję tego ryzyka. Pozdrawiam.

Vidivarius   15 #5 27.08.2013 11:40

@TrueTone niezły. Przyda się podczas zakupu nowych słuchawek.
Kalkulatora i WiFi analizera używam i tez polecam - jedne z lepszych w swej robocie.

@bravo nie chcę ci "zabierać chleba" coś jednak polecę ze swojej strony. Jeśli zechcesz to rozwiniesz. Może ktoś skorzysta.
# Fuelio - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kajda.fuelio
Program rodzimej produkcji. Doskonały do kontroli zużycia paliwa w samochodzie.
# Gleeo Time Tracker - https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.gridvision.pbtm.androidtimereco...
Fajny program do rejestracji czasu pracy z podziałem na projekty, zadania i inne czynności.
# ?????? ??????? (nagrywanie rozmów) - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.CallRecord
Aplikacja me też język angielski. Przetestowałem sporo. Ta mi pasuje z uwagi na stabilność i niewielkie zasoby. BAAARDZO się przydaje gdy dzwonimy na wszelkiego rodzaju infolinie.
# MeteoWidget - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.programador.meteowidget
Fajny wigdet pogodowy polskiego autora pobierający dane z najdokładniejszego dla polski systemu ICM
# GPS Test - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest
BDB apka do sprawdzania ile satelit i jakiego systemu widzi nasz telefon i z jaką dokładnie ustala położenie
# Castle Siege: Fantasy Battles - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.luboslenco.castlesiegefree
wciągająca gra karciana nawiązująca do gry Acro Mage z serii Might & Magic
# Time of Exploration - https://play.google.com/store/apps/details?id=d.android.settlers1
też fajna gierka (symulator rozwoju) mimo, że brak wszelkich wodotrysków- tylko czerń i biel

bravo   19 #6 27.08.2013 12:44

@Vidivarius - GPS Test będzie w następnej części - nie zmieścił mi się w tym odcinku :-) Do pogody też coś będzie - opartego na ICM - jak zwykle można się spodziewać minimalistycznego podejścia do tematu.

jaredj   11 #7 27.08.2013 13:23

I to jest bardzo dobry zestaw aplikacji :)
Brawo.

Qrzy   3 #8 27.08.2013 18:58

@autor:

Zamiast RealCalc Scientific Calculator polecałbym jednak kalkulator polskiego autora:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.blogspot.primecalc
;)

Tabcin   5 #9 27.08.2013 19:45

Ja od siebie dorzuciłbym https://play.google.com/store/apps/details?id=com.overlook.android.fing&hl=pl. Bardzo przydatny analizer sieciowy. Ocena w sklepie 4,8 coś chyba znaczy :)

greywolf   3 #10 27.08.2013 22:07

@bravo
Ze wzgledów bezpieczeństwa nie podajesz do f-droid? To wiedz że tam są tylko aplikacje opensource, więc nie ma tam nieczego niepewnego.

aeroflyluby   16 #11 02.09.2013 00:28

Co do różnicy częstotliwości- powstanie falowanie - takie cos używa się w doserach czyli stymulantach akustycznych - zaklada sie słuchawki i tam wlasnie takie dziwne falowanie (interferencja) słychac :D

  #13 20.02.2015 17:59

Nagrywanie rozmów z każdej komórki, lecz może nie bezpośrednio: http://xn--rejestrator-rozmw-telefonicznych-5dd.netinvest.pl/