BSA znów zachęca do donoszenia na piratów

BSA znów zachęca do donoszenia na piratów

08.04.2013 15:26, aktualizacja: 08.04.2013 16:16

Na YouTube pojawił się najnowszy film polskiego oddziału Business Software Alliance — organizacji zajmującej się ochroną praw własności intelektualnej, bezpieczeństwem danych, rozwijaniem e-usług, edukacją kadry prawniczej oraz prowadzeniem programów antypirackich i promocją legalnego oprogramowania.

Ruszyła najnowsza kampania BSA pod hasłem „Zgłoś nielegalne oprogramowanie”. Celem kampanii jest, według jej autorów, zwrócenie uwagi na problem korzystania z nielegalnego oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli takie praktyki, w filmie nazywane też „kradzieżą oprogramowania”, zostaną zauważone, BSA zachęca do zgłoszenia tego faktu na swojej stronie. Warto tu przypomnieć, że na mocy Kodeksu karnego i ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych producenci oprogramowania mogą dochodzić swoich praw na drodze karnoprawnej lub cywilnoprawnej.

Wszyscy wiedzą

BSA jest zdania, że najlepszym sposobem walki z piractwem jest przypomnienie przedsiębiorcom i pracownikom, że w świetle prawa uzyskanie programu komputerowego bez zgody podmiotu uprawnionego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej stanowi przestępstwo, podlegające odpowiedzialności karnej, a także że o tego rodzaju przestępstwach można powiadomić nie tylko organy ścigania, ale też samo BSA. Organizacja chwali się ponadto sukcesami — w zeszłym roku otrzymała ponad 600 donosów i z roku na rok podejmuje więcej działań. W pierwszym kwartale tego roku zapadły wyroki w 44 sprawach karnych, w których członkowie BSA występowali jako pokrzywdzeni, organizacja otrzymała w tym czasie aż 131 zgłoszeń. Ktoś w końcu powie komu trzeba — mówi głos na końcu filmu.

Krótki film prezentujący konsekwencje korzystania z oprogramowania bez posiadania na nie licencji w firmie będzie emitowany w telewizji (TVN24, Polsat News oraz TVP Info) do końca kwietnia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)