Build 2017: nowości w SI i usługach kognitywnych Microsoftu

Build 2017: nowości w SI i usługach kognitywnych Microsoftu

Build 2017: nowości w SI i usługach kognitywnych Microsoftu
Mariusz Błoński
11.05.2017 09:23

Coraz tańszy dostęp do coraz większych mocy obliczeniowych, potężne algorytmy w sieciach neuronowych i możliwość korzystania z olbrzymich baz danych powodują, że na naszych oczach zaczyna powstawać sztuczna inteligencja. To co jeszcze niedawno było hasłem na wyrost stosowanym w celach marketingowych obecnie staje się rzeczywistością i już w niedługim czasie trudno będzie znaleźć technologię, która nie będzie korzystała z SI.

Nad sztuczną inteligencją pracują zarówno nowo powstałe firmy, jak i usadowione na rynku od dekad wielkie koncerny. A jednym z nich jest Microsoft, którego specjaliści od ponad dwóch dziesięcioleci zajmują się tym zagadnieniem.

Na tegorocznej konferencji Microsoft Build, gigant z Redmond podzielił się swoimi osiągnięciami i wizją przyszłego rozwoju SI. Dowiedzieliśmy się, że firma ma zamiar dostarczyć programistom narzędzia i usługi do tworzenia sztucznej inteligencji. Co ważne, będą to narzędzia dające ludziom kontrolę nad swoimi dziełami. Nie można bowiem zapominać, że jedną z obaw wyrażanych w związku z rozwojem SI jest pytanie o kontrolę nad nią.

Jedną z proponowanych przez Redmond platform jest odświeżone Microsoft Cognitive Services. Usługi te pozwalają na tworzenie aplikacji rozpoznających gesty, tłumaczących teksty, przeanalizowanie wideo w celu szybkiego wyszukania potrzebnych treści oraz ich edytowania. Cały zestaw składa się z 29 różnych kategorii, takich jak na przykład Bing Custom Search, Custom Vision Services, Custom Decision Service czy Video Indexer. Microsoft powołał też do życia Cognitive Services Labs, które mają współpracować z zewnętrznymi developerami i pomóc im zrozumieć przyszłość sztucznej inteligencji. Dotychczas z Cognitivie Services skorzystało około 570 000 programistów z ponad 60 krajów.

Od ubiegłego roku koncern z Redmond proponuje też korzystanie z Microsoft Bot Framework. To platforma umożliwiająca bardziej naturalną interakcję z technologią. Na platformie zarejestrowało się ponad 130 000 programistów, którzy mogą np. tworzyć tzw. Adaptive Cards, działające między wieloma różnymi platformami i aplikacjami. Developerzy zyskali też dostęp do Azure Batch AI Training, usługi pozwalającej dowolnie szkolić stworzone przez siebie algorytmy sztucznej inteligencji. Microsoft zaprezentował też metody integracji platformy szkoleniowej z Azure Data Lake, Azure Cosmos DB i SQL Serverem. Koncern zapewnia, że dzięki połączeniu platform sztucznej inteligencji oraz chmury Azure, dostarcza developerom najbardziej kompletną ofertę SI.

Microsoft pracuje nad jak najszerszym zaimplementowaniem swoich algorytmów sztucznej inteligencji. Mają one trafić zarówno do Office'a, gdzie ułatwią użytkownikom tworzenie bogatych dokumentów czy automatycznie przetłumaczą prezentację PowerPointa na obcy język, jak i do Cortany, wirtualnej asystentki, której podczas interakcji z ludźmi i rozwiązywania ich problemów z pewnością przyda się sztuczna inteligencja.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)