Build Conference otwarta, Windows 8.1 Preview już dostępny

Build Conference otwarta, Windows 8.1 Preview już dostępny

26.06.2013 21:49, aktualizacja: 26.06.2013 22:02

W centrum konferencyjnym Moscone w San Francisco wystartowała konferencja Build. Prezentację otwierającą rozpoczął Steve Ballmer, który ogłosił dostępność wersji poglądowej systemu Windows 8.1.

Ballmer mówił także o korzyściach płynących z szybkiego cyklu wydawniczego i transformacji, jakim poddała się firma w ostatnich latach. Microsoft planuje wydawać nową wersję systemu co roku, a nie jak do tej pory, co 3 lata. Ma to być nowa norma we wszystkim, co robi firma.

Potem przyszła pora na telefony. Sieć Sprint wprowadziła dziś dwa nowe modele, Samsunga ATIV S Neo i HTC 8XT, do swojej oferty i były one również obecne na prezentacji. Gwoździem programu miały jednak być telefony Nokii: Lumia 928, Lumia 925 i Lumia 521. Mówiąc dalej o sprzęcie Ballmer przypomniał o istnieniu ciekawych konstrukcji z Windows 8, jak Lenovo IdeaPad Yoga, ale przede wszystkim mówił o tabletach — na przykład 8-calowym Iconia A1. CEO Microsoftu obiecał, że w najbliższych miesiącach zobaczymy dużo więcej takich maszyn, w tym właśnie małych tabletów. Ballmer wierzy, że ekosystem przesuwa się właśnie w kierunku takiego sposobu pracy. Komputery osobiste już nie wyglądają jak 5 lat temu — podkreślał.

Nie zabrakło także prezentacji nowych aplikacji. Wszystko wskazuje na to, że w tym miesiącu Windows Store ma szansę przekroczyć symboliczną granicę 100 tysięcy aplikacji. Na Windows 8 pojawi się między innymi ceniony Flipboard i aplikacja Facebooka.

Jeśli zaś chodzi o Widnows 8.1, który prezentowała Julie Larson-Green, owacje wzbudziła informacja o przywróceniu przycisku Start i możliwości uruchomienia systemu do pulpitu z pominięciem kafelków. Modern UI z kolei będzie bardziej wielozadaniowy dzięki możliwości pracy na wielu ekranach i układania kilku aplikacji obok siebie. Klawiatura ekranowa została wyposażona w obsługę gestów — bez podnoszenia palców z reprezentacji klawiatury na ekranie, przesuwając palec po spacji, będzie można wybrać odpowiednie słowo z podpowiedzi. Larson-Green zaprezentowała także nowego klienta poczty, wyposażonego w filtry pozwalające na oddzielanie wiadomości z serwisów społecznościowych i newslettery od zwykłej poczty. Ponadto, pod maską Windows 8.1 drzemie Bing, który pozwoli z jednego paska przeszukiwać zasoby lokalne, jak i Internet. W jednym miejscu znajdziemy więc informacje o pogodzie, strony czy mapy, a wybranie wyniku przeniesie użytkownika od razu do odpowiedniej aplikacji. Praktycznie każda z nich, ze SkyDrive na czele, została ulepszona lub przeprojektowana.

Ciekawostką jest możliwość przekazania strony internetowej z Internet Explorera 11 do aplikacji Xbox Music, która na tej podstawie utworzy listę odtwarzania. Rozmowy wideo i audio przez Skype będzie można odebrać bez odblokowywania ekranu. Nowością jest też pełna lista aplikacji, które można posortować według daty instalacji, nazwy czy częstotliwości używania. Ważnym punktem programu była demonstracja przesyłania obrazu z maszyny z Windows 8.1 na większy ekran za pośrednictwem Xboksa One.

Office został już całkowicie przystosowany do pracy na ekranach dotykowych, dzięki czemu może urządzenia z Windows RT w końcu zyskają trochę rozpędu.

Aktualizacja, 26.06.2013 21:50

Więcej o systemie można się dowiedzieć na specjalnej stronie, skąd można również pobrać obrazy instalacyjne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (237)