Były szef MySQL apeluje o zgodę na przejęcie Suna

Wojciech Cybulski

09.10.2009 22:15

Marten Mickos, szef MySQL w latach 2001 - 2008, skierował apel do europejskiego regulatora rynku, by ten nie blokował dłużej przejęcia Sun Microsystems przez Oracle.

Jak pisaliśmy we wrześniu, Komisja Europejska zainicjowała szczegółową procedurę wyjaśniającą, która ma wskazać, czy wykupienie Suna nie zagrozi rozwijanej przez niego bazie danych. KE obawia się, że Oracle nie będzie zainteresowane finansowaniem MySQL, gdyż posiada w swojej ofercie własną bazę danych. Problem jednak w tym, że Sun Microsystems jest w fatalnej kondycji finansowej i tylko przejęcie może uratować firmę przed bankructwem.

Oczywistym jest, że w przypadku ogłoszenia upadłości Sun nie będzie mógł dłużej finansować rozwoju bazy danych MySQL. By ratować projekt, były prezes firmy, Marten Mickos, wysłał list zaadresowany do unijnej komisarz ds. konkurencji, Neelie Kroes, w którym apeluje o możliwie szybkie wyrażenie zgody na transakcję. Były CEO MySQL zaznaczył, że każdy kolejny dzień zwłoki KE jest dla Suna bardzo szkodliwy a dodatkowo negatywnie odbija się na konkurencji, jaka ma miejsce na europejskim rynku. Marten Mickos dodał także, iż jego zdaniem Oracle będzie miało wiele istotnych powodów, by finansowo wspierać rozwój MySQL. Znajdująca się pod opieką Suna baza danych jest bowiem bardzo popularna na rynku, a jej użytkownicy mają istotny wpływ na branżę.

Trudno przewidzieć, czy apel byłego szefa MySQL wpłynie na decyzję Komisji Europejskiej. Gdyby tak się nie stało, a Sun Microsystems byłby zmuszony ogłosić upadłość, moralnym winowajcą takiego stanu rzeczy zostałaby właśnie KE. Na bankructwie Suna sporo zyskaliby jego konkurenci, czyli HP i IBM, co z pewnością nie wpłynęłoby pozytywnie na konkurencję na rynku. Miejmy więc nadzieję, że europejski regulator rynku pod presją użytkowników, komentatorów oraz przedstawicieli Sun Microsystems i Oracle zgodzi się na przejęcie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)