Cash trapping. Tym sposobem przejmują pieniądze z bankomatu

Cash trapping. Tym sposobem przejmują pieniądze z bankomatu

Bankomat
Bankomat
Źródło zdjęć: © Pixabay
Adam Gaafar
20.08.2023 16:07

"Cash trapping" to termin pochodzący z języka angielskiego, który dosłownie tłumaczy się jako "zastawianie pułapki na pieniądze". Jest to bardzo prosty, ale jednocześnie niezwykle skuteczny sposób na kradzież gotówki wypłacanej z bankomatu. Mimo swojej prostoty, metoda ta może przynieść sprawcom znaczne korzyści, a jej ofiary mogą ponieść poważne straty. Dlatego tak ważne jest, aby znać ten sposób działania przestępców i wiedzieć, jak się przed nim zabezpieczyć.

"Cash trapping" polega na umieszczeniu specjalnej listwy w miejscu, w którym klient banku ma sięgnąć po wypłacane pieniądze. Listwa ta jest pokryta taśmą klejącą, która uniemożliwia wyjęcie gotówki z bankomatu. W efekcie, pieniądze zamiast trafić do rąk klienta, zostają przyklejone do listwy.

Cash trapping - sprytne i groźne oszustwo

Jest to sprytne i niebezpieczne oszustwo. Transakcja jest bowiem uznawana za prawidłową, mimo że klient nie mógł wziąć pieniędzy. Dopiero późniejsze sprawdzenie stanu konta za pomocą serwisu internetowego lub aplikacji mobilnej może uświadomić klientowi, że coś poszło nie tak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Złodzieje, wykorzystując fakt, że osoba wypłacająca pieniądze oddaliła się od bankomatu, mogą swobodnie podejść i zabrać przyklejone do listwy banknoty. Jak więc wykryć, czy nie padliśmy ofiarą "cash trappingu"? Przede wszystkim, po nieudanej próbie wypłaty gotówki, nie należy odchodzić od bankomatu. Warto spróbować chwycić listwę, która blokuje dostęp do pieniędzy.

Cash trapping - jak się przed nim uchronić?

Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą "cash trappingu", powinniśmy niezwłocznie powiadomić o tym operatora bankomatu. To tam powinniśmy zgłosić próbę przejęcia gotówki, ponieważ bank, obciążając nasze konto, będzie przekonany, że transakcja przebiegła pomyślnie. Nasze szanse na udowodnienie oszustwa w takiej sytuacji byłyby znacznie ograniczone.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)